X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Wojciech Kossak. Sienkiewicz pędzla

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:40
Umierający generał Sowiński oparty o armatnią lufę, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej oddający salwę w okrytym śniegiem okopie, dziewczynka - jedno z Orląt Lwowskich - kuląca się z pistoletem w ręku, gdy jej koledzy mierzą do wroga z karabinów, Piłsudski siedzący na Kasztance na skraju lasu. Wszystkie te obrazy utrwalił w narodowej świadomości Wojciech Kossak.
Wojciech Kossak w pracowni (1897), źr. Wikimedia Commonsdp
Wojciech Kossak w pracowni (1897), źr. Wikimedia Commons/dp

31 grudnia  1856 roku urodził się Wojciech Kossak, malarz, batalista, współautor "Panoramy Racławickiej".

Bliźniak starszy o rok

Wojciech Kossak przyszedł na świat w Paryżu jako syn cenionego już wówczas malarza Juliusza Kossaka. Miał bliźniaka, Tadeusza. W metryczkach braci widniała jednak inna data roczna: Wojciech przyszedł na świat kwadrans przed północą ostatniego dnia 1856 roku, Tadeusz zaś urodził się już 1 stycznia 1857. Pierwszeństwo Wojciecha przejawiało się nie tylko w fakcie przyjścia na świat - to starszy bliźniak przejawiał większy talent plastyczny.

Pierwszym nauczycielem malarstwa był dla Wojciecha ojciec. Niewykluczone, że pobierał też nauki u swojego ojca chrzestnego, batalisty Horacego Verneta. Od 15. roku życia uczęszczał do Szkoły Rysunku i Malarstwa. Pobierał nauki w Monachium i Paryżu.

Posłuchaj
27:10 wojciech_kossak.mp3 "Malarz dziejów ojczystych - Wojciech Kossak" - audycja Barbary Petrozolin-Skowrońskiej. (PR, 3.09.1978) 

Tam wsławił się nietuzinkowym zachowaniem podczas pierwszego wystawienia jego obrazu. Co zrobił młody Kossak? Posłuchaj audycji "Malarz dziejów ojczystych - Wojciech Kossak" Barbary Petrozolin-Skowrońskiej.

Złote lata

W 1888 roku wrócił do Krakowa, tutaj osiadł w rodzinnej willi. - Słynna krakowska Kossakówka była zawsze pełnym gości ośrodkiem życia towarzyskiego i artystyczno-literackiego - mówiła Barbara Petrozolin-Skowrońska.

Tu też przyszły na świat jego dzieci, owoce małżeństwa z Marią Kisielnicką: malarz Jerzy, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i satyryk Magdalena Samozwaniec.

Kossak często opuszczał Kraków. Wzięty malarz nigdy nie narzekał na brak zamówień, dzięki czemu stać go było na wystawne życie i podróże. Połączenie talentu z urokiem osobistym spowodowało, że słynny krakowski artysta był stałym bywalcem salonów, zapraszano go też na monarsze dwory.

Malował ku pokrzepieniu serc

Twórczość Kossaka przepełniona była patriotyzmem. Do jego najważniejszych dzieł należą "Olszynka Grochowska", "Gen. Sowiński na szańcach Woli" i oczywiście, namalowana wespół z grupą artystów pod kierownictwem Jana Styki, "Panorama Racławicka".

Podczas I wojny światowej, mimo zaawansowanego jak na żołnierza wieku, służył w armii austriackiej. Malował sceny z życia legionistów, jednocześnie pisząc do rodziny o okrucieństwach wojny, tak różnych od jego romantycznych wizji z przedwojennych obrazów.

Kossak dożył II wojny światowej. Podczas okupacji Niemcy chcieli kupować jego obrazy. Nie sprzedał im żadnego. Portretu autorstwa krakowskiego mistrza życzył sobie generalny gubernator Hans Frank. Kossak odmówił, zasłaniając się wiekiem i chorobą. Ta faktycznie wyniszczała jego ciało. Zmarł na raka, z pędzlem w ręku.

bm


Czytaj także

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:40
- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panorama Racławicka" – historia na płótnie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 05:45
Monumentalny olej na płótnie przedstawia bitwę pod Racławicami. Pomysłodawcą uwiecznienia zwycięstwa armii polskiej pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad rosyjskimi wojskami był znany lwowski malarz Jan Styka. Do pomocy zaprosił Wojciecha Kossaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Kossak. Protoplasta rodu malarzy

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 05:45
Obok obrazów Jana Matejki twórczość rodu Kossaków kształtowała narodową wyobraźnię. Wydarzenia historyczne do dziś mają w zbiorowej świadomości wygląd scen z ich obrazów.
rozwiń zwiń