Tu Polskie Radio: "Hitler nie zjadł śniadania w Warszawie"

– Wczoraj radio Königsberg podało, że w dniu dzisiejszym nastąpi uroczysty wjazd kanclerza Hitlera do Warszawy, gdzie spożyje śniadanie. Jakoś tego śniadania nie zjadł – mówił ppłk Wacław Lipiński, szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy w przemówieniu radiowym 10 września 1939 roku.

2024-09-10, 05:55

Tu Polskie Radio: "Hitler nie zjadł śniadania w Warszawie"
Polska Akademia Literatury - odczyt Wacława Lipińskiego pt. "Józef Piłsudski jako pisarz", 25 listopada 1938.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polskie Radio przez niemal cały wrzesień nadawało program wojenny, w którym informowało o sytuacji na froncie, dementowało fałszywe wieści rozgłaszane przez Niemców oraz dodawało otuchy swoim słuchaczom. Jednym z najczęściej słyszanych głosów był podpułkownik Wacław Lipiński.

Posłuchaj

Przemówienie radiowe podpułkownika Wacława Lipińskiego, szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. (PR, 10.09.1939) 2:55
+
Dodaj do playlisty

 

Podpułkownik Wacław Lipiński był szefem propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Pełniona służba zmuszała go do częstego występowania na antenie. W archiwum Polskiego Radia zachowała się część przemówień Lipińskiego ze września 1939 roku. Tak jak zwykle, również i 10 września 1939 roku podsumował gorący dzień w walczącym mieście.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Przemówienia radiowe Wacława Lipińskiego

– Ja znowu, proszę państwa, nie miałem możliwości napisania tego, co mam mówić i dlatego będę musiał improwizować z tym swoim nieznośnym ciągłym powtarzaniem słowa "prawda", prawda. Ale to państwo muszą mi wybaczyć – rozpoczął, a następnie przeszedł do referowania wydarzeń.


Posłuchaj

Audycja "Tu Polskie Radio Warszawa" - 10 września 1939. Ze wspomnieniami pracowników Polskiego Radia oraz archiwalnymi nagraniami. (PR, 10.09.1979) 11:21
+
Dodaj do playlisty

 

10 września 1939 roku zrelacjonował słuchaczom Polskiego Radia naloty przeprowadzone na Warszawę oraz rozbicie zagonów nieprzyjacielskich czołgów na rogatkach stolicy. Zdementował także nadane przez niemiecką rozgłośnię wiadomości o rzekomym zdobyciu miasta.

– Wczoraj radio Königsberg podało, że w dniu dzisiejszym nastąpi uroczysty wjazd kanclerza Hitlera do Warszawy, gdzie spożyje śniadanie. Jakoś tego śniadania nie zjadł – stwierdził. – Dziś na wprost barykady na ulicy Grójeckiej zatrzymało się auto niemieckie. Jak się okazało, oficer zaopatrzenia miał przywieźć szereg części zamiennych do czołgów. Pojechał, stanął na Grójeckiej i niezmiernie był oburzony na swoje dowództwo za taką niesolidność - mówił płk Lipiński.

REKLAMA

Posłuchaj całego przemówienia ppłk Wacława Lipińskiego.

Szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy każdego dnia pojawiał się w budynku Polskiego Radia na ul. Zielnej 25, aby doradzić warszawiakom, jak mają się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Instruował, jak należy zachować się w czasie bombardowania lotniczego i artyleryjskiego. Zagrzewał mieszkańców miasta do dalszego oporu, apelował o niepoddawanie się panice i dementował fałszywe informacje rozpowszechniane przez niemiecką dywersję.

Radiowcy byli obdarzeni sympatią przez ludność Warszawy za swoje poświęcenie i pozostanie na posterunku. Radio nieustannie informowało o nadchodzących nalotach, nadawało komunikaty porządkowe, pogadanki podnoszące morale oraz przemówienia dowództwa obrony stolicy. Niewielka rozgłośnia Warszawa II jako jedyna po 7 września 1939 roku wciąż kontynuowała działalność.

REKLAMA

sa

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze