X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Portrety, dzienniki, gawędy. Posłuchaj książek o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 05:45
Pięć różnych tytułów, czterdzieści fragmentów. Przypominamy radiowe, wyemitowane na antenie Programu 2, interpretacje książek związanych z tematyką powstańczego zrywu z 1944 roku.
Okładka książki Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiego
Okładka książki "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie"; w tle zdjęcie zniszczeń wojennych w Warszawie w czasie powstania warszawskiegoFoto: materiały prasowe/wikimedia/domena publiczna


powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Małgorzata Czerwińska-Buczek: "Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie". Czyta Marzena Trybała. POSŁUCHAJ >>>

Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość.

***

Zbigniew Czajkowski-Dębczyński: "Dziennik powstańca". Czyta Marcin Hycnar. POSŁUCHAJ >>>

Okładka książki Okładka książki. Mat. prom.

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego autor "Dziennika powstańca" miał zaledwie siedemnaście lat. Jako Deivir – żołnierz legendarnego Parasola – służył bezpośrednio pod dowództwem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był naocznym świadkiem śmierci poety i polowego pochówku 4 sierpnia 1944 roku, co opisał na kartach swych wspomnień.

"Dziennik powstańca" poświęcił poległym kolegom. Opisuje w nim wybrane akcje konspiracyjne - podczas okupacji uczył się na tajnych kompletach w gimnazjum im. Lelewela; od 1942 roku działał w konspiracji AK, w organizacjach harcerskich: BS (Bojowa Szkoła), zajmującej się m.in. małym sabotażem, oraz GS (Grupy Szturmowe), jednak większość książki dotyczy walk na Starym Mieście w sierpniu 1944 roku. Jest też epizod wrześniowy – przejście kanałami do Śródmieścia, gdzie w rejonie Politechniki Autor walczył do końca Powstania.

***

Maria Fredro-Boniecka, Wiktor Krajewski: "Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego". Czyta Sławomira Łozińska. POSŁUCHAJ >>>

Sławomira Łozińska. Jej głos świetnie znany jest słuchaczom DwójkiSławomira Łozińska. Fot. Krystian Dobuszyński/PR2 

Książkę wypełnia dziewięć historii opowiedzianych przez konspirujące łączniczki i sanitariuszki: Balbinę Szymańską-Ignaczewską – "Basię", Jolantę Mirosławę Zawadzką-Kolczyńską – "Klarę", Wandę Traczyk-Stawską – "Pączka", Bronisławę Romanowską-Mazur – "Sosnę", Barbarę Wilczyńską-Sekulską – "Penelopę", Teresę Kuklińską-Tyrajską – "Basię", Krystynę Królikiewicz-Harasimowicz – "Kryśkę", Marię Stypułkowską-Chojecką – "Kamę" i Zofię Słojkowską-Krajewską – "Nelly". Zaletą książki nie są opisy militarnych osiągnięć, ale codziennego życia za niemieckiej okupacji, w czasie powstania oraz później – w stalinowskiej rzeczywistości. Każda z historii jest niepowtarzalna, a wspólnie tworzą obraz środowiska walczącej w sierpniu 1944 roku młodzieży.

***

Anna Herbich: "Dziewczyny z Powstania". Czyta Sławomira Łozińska. POSŁUCHAJ >>

Okładka książki 

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną "W” i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu. Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

***

Władysław Zambrzycki: "Kwatera Bożych Pomyleńców". Czyta Jarosław Gajewski. POSŁUCHAJ >>>

Jarosław Gajewski Jarosław Gajewski. Fot. Piotr Piorun/PR

Powieść "Kwatera Bożych Pomyleńców" po raz pierwszy ukazała się w roku 1959. Wtedy jednak w jej treść zaingerowała cenzura. Pełne wydanie książki ukazało się dopiero w 2008 roku. W swojej powieści Władysław Zambrzycki opowiada o czwórce bohaterów Afrykanderze, Quadratusie, Tatarze i panu Wincentym, którzy widząc tragedię Warszawy niszczonej przez hitlerowców, postanawiają nie rozmawiać na tematy przygnębiające. Toczą więc dyskusję o młodości, europejskiej kulturze i przemijaniu pewnej epoki.

Czytaj także

Antoni Chruściel. "Dowodził całą walką w Powstaniu Warszawskim"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:55
30 listopada 1960 roku zmarł gen. Antoni Chruściel "Monter", komendant Okręgu Warszawa Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, bezpośredni dowódca sił zbrojnych w czasie Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:17
Bronisław Troński w okresie okupacji niemieckiej był oficerem ZWZ i AK, członkiem kierownictwa Obwodu AK Grodno (Prawobrzeżna) oraz redaktorem naczelnym konspiracyjnej gazety "Dekada". Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, brał udział w walkach na Starym Mieście i Czerniakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 77 lat temu gen. Tadeusz Komorowski wydał decyzję

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 06:00
31 lipca 1944 roku, gen. Tadeusz Komorowski "Bór", dowódca Armii Krajowej, wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi" decyzję o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta z karabinem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 05:55
22 stycznia mija 99 lat od dnia urodzin poety, powstańca warszawskiego, którego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyniczna gra Stalina. Moskwa wobec Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:45
29 lipca 1944 roku Związek Patriotów Polskich poprzez propagandowe sowieckie Radio Moskwa wezwał mieszkańców Warszawy do rozpoczęcia powstania przeciwko Niemcom. Był to element cynicznej gry Stalina, która miała ułatwić komunizację Polski.
rozwiń zwiń