Focaccia sprzed 9 tysięcy lat. Wypiek tego typu pojawił się już w późnym neolicie
Badania wskazują, że między 7000 a 5000 rokiem p.n.e. rolnicze społeczności w regionie Żyznego Półksiężyca na Bliskim Wschodzie wypiekały duże bochenki chleba i odpowiednik obecnej focaccii o różnych smakach na specjalnych tacach.
2024-11-28, 05:30
Przeszłość na tacy
O badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Universitat Autonoma de Barcelona (UAB) oraz Mila Fontanals Institution (IMF-CSIC) w Hiszpanii, Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie (Włochy) i Uniwersytetu w Lyonie (Francja) informuje pismo "Scientific Reports".
Analizowane przez badaczy tace były pojemnikami o dużej owalnej podstawie i niskich ściankach, wykonanymi z grubej gliny. Ich charakterystyczną cechą była wewnętrzną powierzchnię, naznaczoną szorstkimi odciskami lub nacięciami rozmieszczonymi powtarzalnie i regularnie.
***
- Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów
- Mongołowie sprzed 2700 lat zajadali się kaszanką i mlekiem jaka - odkryli naukowcy
- Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni
***
Badania eksperymentalne sugerują, że duże bochenki wyrobione z wody i mąki mogły być pieczone na tych tacach. Umieszczano je w piecach kopułowych na około dwie godziny w początkowej temperaturze 420 stopni Cesjusza. Rowki na wewnętrznej powierzchni ułatwiały wyjmowanie chleba po upieczeniu. Ponadto duży rozmiar bochenków - mogły mieć około 3 kilogramów - pozwala przypuszczać, że prawdopodobnie były przeznaczone do wspólnego spożycia.
REKLAMA
Zespół badawczy przeanalizował ceramiczne fragmenty tac z okresu od 6400 do 5900 p.n.e., aby ustalić, czy były one wykorzystywane do wypieku ciast na bazie zbóż i czy ciasta te mogły być przyprawiane produktami takimi jak tłuszcz zwierzęcy lub olej roślinny. Badane pozostałości pochodzą ze stanowisk archeologicznych Mezraa Teleilat, Akarçay Tepe i Tell Sabi Abyad, położonych na obszarze między Syrią a Turcją. Analizy przeprowadzono na uniwersytetach w Stambule i Koç (Turcja).
***
- "Kucharka i tyle zarabia!". Fenomen autorki "365 obiadów"
- "Kodeks smakosza" - podręcznik gastronomii sprzed 200 lat
- Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid
***
Ślady mezopotamskiej "focaccii"
Badanie, oparte na różnych typach analiz, dostarcza wyraźnych dowodów zarówno co do zastosowań tych artefaktów, jak i charakteru przetwarzanej w nich żywności.
W szczególności analiza fitolitów (pozostałości krzemionki z roślin) sugeruje, że na tych tacach przetwarzano mąkę ze zbóż takich jak pszenica lub jęczmień. Ponadto analiza pozostałości organicznych wskazuje, że niektóre tace były używane do przygotowywania potraw zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuszcz zwierzęcy, a w jednym przypadku przyprawy roślinne.
REKLAMA
***
- Dania wigilijne w dawnej Polsce. Karp, barszcz i... ślimaki
- Rzymianie, zakonnicy i komitet centralny. Dzieje wigilijnego karpia
- Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe
***
Stan degradacji pozostałości sugeruje, że w co najmniej dwóch przypadkach tace osiągnęły temperatury zgodne z temperaturami zweryfikowanymi eksperymentalnie do pieczenia ciasta w piecach kopułowych. Wreszcie analiza powierzchni ceramicznej pozwoliła zidentyfikować zużycie związane z resztkami chleba i innymi związanymi z przyprawianymi resztkami "focaccii".
– Nasze badanie oferuje żywy obraz społeczności wykorzystujących uprawiane przez siebie zboża do przygotowywania chlebów i "focacci" wzbogaconych różnymi składnikami i spożywanych w grupach – wyjaśniał Sergio Taranto, główny autor badania, będącego częścią pracy doktorskiej wykonanej na UAB i La Sapienza. – Wykorzystanie zidentyfikowanych przez nas tac prowadzi do wniosku, że ta późnoneolityczna tradycja kulinarna rozwijała się przez około sześć wieków i była praktykowana na dużym obszarze Bliskiego Wschodu – dodał.
***
- Co jedli starożytni kibice? Odpowiedź znaleziono w Koloseum
- Flaki po warszawsku, chleb ilustrowany. Co Polacy jadali w dwudziestoleciu międzywojennym?
- Dawne książki kulinarne. "Po powstaniu listopadowym wszystko się zmieniło"
***
PAP/mc
REKLAMA