Kongres "Niepokonanych 2012": administracja i sądownictwo zmorą przedsiębiorców
Wprowadzenie odpowiedzialności urzędników skarbowych i wymiaru sprawiedliwości za podejmowane decyzje - to główny postulat „Niepokonanych 2012”. Pokrzywdzeni przedsiębiorcy z całej Polski zebrali się w Sali Kongresowej.
2014-05-13, 13:20
Posłuchaj
Organizator kongresu Marcin Kołodziejczyk przypomina, że niektórzy przedsiębiorcy walczą z państwem przez wiele lat. Wśród nich wymienia Marka Isańskiego, który z fiskusem zmaga się 18 lat czy Marek Kubala, który 11 walczył o uniewinnienie.
Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, Anna Sęk wyjaśnia, że potrzebna jest zmiana całego systemów sprawiedliwości i urzędniczego. W opinii rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej, jednym z głównych problemów jest brak odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzję. Także wielu prokuratorów, w opinii Anny Sęk, nie ponosi konsekwencji za nieprawdziwe oskarżenia.
Potrzebne zmiany w prawie
Eksperci w czasie kongresu „Niepokonani 2012” postulowali uproszczenie przepisów podatkowych i zmiany w wymiarze sprawiedliwości.
Jeden z gości, przedstawiciel Centrum imienia Adama Smitha, Andrzej Sadowski wyjaśnia, że mniejsza wolność gospodarcza oznacza większą władzę urzędników. Jego zdaniem sposobem na zmianę jest powrót do tak zwanej ustawy Wilczka, która była prostsza od obecnie obowiązujących przepisów. Andrzej Sadowski postuluje także prowadzenie rozpraw sądowych dzień po dniu. To powinno przyśpieszyć procedowanie sądów.
Także były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień przyznaje, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne. Wśród najważniejszych, profesor wymienia powołanie sędziów, którzy mają doświadczenie w innych zawodach. Stępień postuluje uproszczenie struktury wymiaru sprawiedliwości do sądu pierwszej i drugiej instancji oraz sądu najwyższego. Konieczne jest także, według niego, wprowadzenie tak zwanego sędziego śledczego, który zastąpi prokuratora i który będzie nadzorował śledztwa prowadzone przez policję.
W kongresie, według informacji organizatorów udział wzięło ponad tysiąc osób. W całym kraju ruch społeczny „Niepokonani 2012” ma kilka tysięcy sympatyków.
Politycy deklarują wsparcie dla firm
Ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, Marek Tatała mówił przed rozpoczęciem kongresu, że zapowiedzi kolejnych rządów pozostają na papierze, a pakiety deregulacyjne, zdaniem eksperta, nie przynoszą oczekiwanych skutków.
Poważnym wzywaniem dla przedsiębiorców jest także wymiar sprawiedliwości. Tatała wskazuje na dwa główne problemy: przewlekłość postępowań oraz fałszywe oskarżenia, które często rujnują firmę i reputację jej właściciela.
REKLAMA
Przedstawiciel FOR podkreśla, że wciąż brakuje rzetelnych statystyk dotyczących pomyłek wymiaru sprawiedliwości.
IAR, awi
REKLAMA