Program Jeremie: jest jeszcze ponad 1,6 mld zł dla małych firm

2014-05-23, 17:02

Program Jeremie: jest jeszcze ponad 1,6 mld zł dla małych firm
Małe firmy mogą się starać o wsparcie od 250 tysięcy do nawet 2,5-miliona złotych w ramach programu Jeremie.Foto: Glow Images/East News

Tylko do końca 2014 roku mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w ramach unijnej inicjatywy Jeremie. Będą mogły pozyskać tą drogą od 250 tysięcy do nawet 2,5-miliona złotych na prowadzenie działalności, w zależności od województwa, w którym mieści się ich siedziba.

Posłuchaj

Tylko do końca 2014 roku mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w ramach unijnej inicjatywy Jeremie. Kto ma szanse na wsparcie mówi Łukasz Laska z dotacjomat.pl.. /Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

To dobra wiadomość dla przedsiębiorstw właśnie z tego sektora, które stanowią obecnie ilościowo,  99, 8 proc. wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce.

- Inicjatywa Jeremie to środki finansowe, które Unia Europejska kieruje na rozwój najmniejszych i średnich przedsiębiorstw. W Polsce ta pomoc jest otrzymywana w ramach programów operacyjnych dla 6 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Są to środki zwrotne dostępne w postaci pożyczek na preferencyjnych warunkach – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Łukasz Laska z dotacjomat.pl.

Fundusze z inicjatywy Jeremie to dobra alternatywa dla dotacji, które mimo swojego bezzwrotnego charakteru, są dużo trudniejsze do pozyskania ze względu na skomplikowane procedury unijne.

Istotną sprawą z punku widzenia przedsiębiorców jest bardzo niskie oprocentowanie środków, które wynosi od 1 do 2 procent.

Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy z bankami komercyjnymi, zapewnia także poręczenie takiego kredytu. Wystarczy, że wniosą one wkład własny w wysokości 10 proc. kwoty, o którą będą się ubiegały.

- Procedura pozyskania tych środków jest dużo krótsza w porównaniu z dofinansowaniem unijnym. W przypadku pożyczki trwa zaledwie około 30 dni. W przypadku bezzwrotnej dotacji terminy są wielomiesięczne. Nie bez znaczenia jest też o wiele łatwiejsza forma rozliczania wydatków – wyjaśnia Łukasz Łaska.

Dodatkowo, przedsiębiorcy z sektora MSP będą mogli skorzystać z karencji w spłacie kapitału nawet do 6 miesięcy. Taka możliwość jest szczególnie cenna dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Dzięki temu zyskają więcej czasu na spłatę, a ich właściciele nie będę musieli martwić się obciążeniem kredytem w momencie, gdy firma nie będzie jeszcze realizowała zysków z zainwestowanych środków.

- Przedsiębiorstwa mogą za pomocą takiego kredytu sfinansować zakupy środków trwałych, wdrażanie nowych technologii czy zakup nieruchomości i pojazdów. Generalnie chodzi o rozwój sektora MŚP – mówi Łukasz Laska.

Jakie warunki trzeba spełnić by taką pożyczkę otrzymać

- Po pierwsze liczy się status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Po drugie trzeba przedstawić plan inwestycji. Po trzecie, nie można zalegać z  podatkami i wobec ZUS i po czwarte należy inwestować na terenie województw objętych inicjatywą Jeremie – wyjaśnia ekspert.

Firmy zainteresowane pozyskaniem funduszy w ramach inicjatywy Jeremie, mogą wziąć udział w specjalnym, bezpłatnym szkoleniu internetowym organizowanym pod patronatem Dolnośląskiego Związku Pracodawców oraz Instytutu Rozwoju Społecznego.

Szkolenie odbędzie się 27 maja 2014 r., o godzinie 10:00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się na stronie: http://dotacjomat.pl/webinaria.php

Arkadiusz Ekiert

Polecane

Wróć do strony głównej