Fundusze UE 2014-20: będzie mniej dotacji, więcej pożyczek

Jak wynika z Umowy Partnerstwa Komisji Europejskiej z Polską, nasz kraj otrzyma z unijnego budżetu ok. 119,5 mld euro, w tym z Polityki Spójności ok. 82,5 mld euro, przy czym największy przyrost środków z funduszy dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Zmieni się też forma wsparcia – będzie mniej dotacji, ale więcej instrumentów zwrotnych.

2014-05-26, 19:04

Fundusze UE 2014-20: będzie mniej dotacji, więcej pożyczek
Jak wynika z Umowy Partnerstwa Komisji Europejskiej z Polską, nasz kraj otrzyma z unijnego budżetu ok. 119,5 mld euro, w tym z Polityki Spójności ok. 82,5 mld euro.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach dotyczących beneficjentów funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej mówi Piotr Rogowiecki, Dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych. /Halina Lichocka PR24/
+
Dodaj do playlisty

Na pytanie, czy polscy przedsiębiorcy będą w stanie wykorzystać te fundusze i czy  pieniądze z mijającej perspektywy finansowej  pomogły polskim firmom, odpowiada Piotr Rogowiecki, Dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

Jeszcze kilka lat temu średnia przeżywalność polskiej firmy wynosiła trzy lata i obecnie to się niewiele zmieniło. Jak więc widać, fundusze unijne tu niewiele pomogły – mówi Rogowiecki. Tyle, że jak podkreśla ekspert, bez nich byłoby na pewno znacznie gorzej, jeśli chodzi o dostęp do kapitału.

Fundusze UE poprawiły dostęp do kapitału polskim firmom … niewiele pomogły jeśli chodzi o innowacyjność

Gorzej jest z innowacyjnością. Wg eksperta, mimo wydania wielu miliardów złotych na ten cel, to nadal we wszystkich rankingach oceniających tę cechę gospodarki, nadal Polska zajmuje bardzo niską pozycję. A bez rozwoju technologicznego polska gospodarka nie ma szans na trwały rozwój – mówi gość Polskiego Radia24.

Dotacje – forma wygodna, ale zakłócająca konkurencję rynkową

Ekspert pytany jak ocenia sposób rozdysponowywania środków unijnych w poprzedniej perspektywie zaznacza, że dominowała forma dotacji.

REKLAMA

- To był główny instrument, z którego korzystali nasi przedsiębiorcy – podkreśla. Jednak w jego opinii, dotacje to instrument zakłócający efektywny proces tworzenia firmy. - Jeśli, otrzymujemy pieniądze, które musimy zwrócić, to głębiej przeanalizujemy funkcjonowanie firmy, niż wtedy, kiedy nie musimy ich oddawać - mówi.

Ponadto to wsparcie zakłóca normalną konkurencję rynkową. - Jeśli konkurujemy z kimś, kto takiej dotacji nie dostał, to w oczywisty sposób ma on mniejsze szanse od nas – podkreśla ekspert.

W nowym rozdaniu ważne fundusze pożyczkowe

Dlatego w nowym rozdaniu funduszy unijnych większe znaczenie powinny mieć instrumenty zwrotne, mówi Rogowiecki, gdyż perspektywa konieczności oddania otrzymanych środków biznesowych wpływa mobilizująco na beneficjentów pomocy.

Ponadto środki zaangażowane w instrumenty zwrotne mogą być wykorzystywane wielokrotnie, co zdaniem eksperta,  jest oczywistą wartością samą w sobie.

REKLAMA

Do najpopularniejszych instrumentów zwrotnych ekspert zalicza preferencyjne pożyczki udzielane przez fundusze pożyczkowe. Są one korzystniejsze od pożyczek bankowych, ponieważ nie wymagają zakładania kont, opłat, nie mówiąc o konieczności posiadania historii kredytowej. To szczególnie ważne dla małych startujących przedsiębiorstw.

Halina Lichocka, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej