Uwaga na wyłudzenia VAT. Ofiarą może paść każdy podatnik

2014-08-26, 13:08

Uwaga na wyłudzenia VAT. Ofiarą może paść każdy podatnik
Oszustwo. Foto: Glow Images/East News

Ministerstwa Finansów i Gospodarki ostrzegają przedsiębiorców przed wyłudzeniami nienależnego podatku VAT. W poniedziałek został opublikowany specjalny list w tej sprawie.

Posłuchaj

O wyłudzeniach VAT mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Stefan Majerowski, analityk EY /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Stwierdza  się w nim, że uczciwi przedsiębiorcy mogą stać się uczestnikami nielegalnego procederu, który polega na tworzeniu specyficznego łańcuszka zdarzeń o charakterze kryminogennym. Istotę zjawiska wyjaśnia Stefan Majerowski, analityk EY.

MF uświadamia firmy z branży elektronicznej: uważajcie na VAT >>>

- Tworzenie tego łańcuszka określane jest często mechanizmem karuzelowym i polega na tym, że dochodzi do sztucznego utworzenia szeregu podmiotów, które handlując danym towarem w ilościach hurtowych, naliczają i odliczają VAT. Takie przedsiębiorstwa znikają po kilku miesiącach funkcjonowania na rynku i tym samym wyłudzany w ten sposób VAT staje się nie do odzyskania ze względu na liczne, gęste siatki powiązań. Nie prowadzą one do osób będących rzeczywistymi przestępcami, a gdzieś w zupełnie absurdalne miejsca, np. takie jak domy spokojnej starości, w których ktoś użyczył swojego dowodu osobistego na zarejestrowanie firmy, która potem obracała milionami euro – tłumaczy Majerowski.

Podejrzenie powinna wzbudzić rażąco niska cena towarów

Zdaniem analityka przedsiębiorcy powinni zwracać uwagę na anomalie pojawiające się na rynku, związane choćby z ceną oferowanych towarów.

- Cena jest wskaźnikiem istotnym, ale nie jedynym. Ważne są również takie kwestie jak historia danego podmiotu na rynku, rozpoznawalność. W przypadku rynku elektroniki nagłe pojawienie się podmiotów, które oferują bardzo duże partie towaru, powinno wzmóc czujność przedsiębiorców – mówi Majerowski.

Nieskuteczne kontrole

List ostrzegawczy Ministerstw Finansów i Gospodarki kierowany jest do wszystkich podatników VAT.

- O tego typu listy poszczególne branże, które na co dzień spotykają się z problemem wyłudzeń VAT, postulowały już od jakiegoś czasu. Co do środków, którymi dysponuje administracja skarbowa, do kontroli wyłudzeń, to one oczywiście funkcjonują i są stosowane. Niestety pewnie ze względu na ograniczone możliwości kadrowe takie kontrole przeprowadzane są często 3 – 5 lat po danych zdarzeniach i w efekcie osoby, które wyłudziły podatek dawno już nie funkcjonują na rynku, co ma negatywne przełożenie na uczciwe firmy – wyjaśnia Majerowski.

W przypadku zetknięcia się z podobnym procederem nielegalnego wyłudzania podatku VAT, Ministerstwo Finansów apeluje, aby informować o tym służby kontroli skarbowej. Można to zrobić, wysyłając e-mail na adres kontrola.skarbowa@mofnet.gov.pl.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej