IV kwartał gorszy dla polskich firm. Powodem Niemcy, Chiny, uchodźcy i Volkswagen

Producenci spodziewają się pogorszenia koniunktury w czwartym kwartale tego roku. Powodem w dużej mierze jest zadyszka niemieckiej gospodarki, problem uchodźców i kłopoty Chin.

2015-11-29, 14:29

IV kwartał gorszy dla polskich firm. Powodem Niemcy, Chiny, uchodźcy i Volkswagen
Polska nie powinna być jedynie montownią, ale miejscem gdzie są tworzone ważniejsze elementy europejskiego procesu produkcyjnego.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O przyczyna pogorszenia się koniunktury gospodarczej w Polsce, mówi w radiowej Jedynce Grzegorz Jarzębski z EFL./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Takie są odczyty Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego" przedstawiającego  nastroje przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Indeks spadł o 3 punkty

Wyniki te są publikowane co kwartał i właśnie pokazały spadek wartości subindeksu dla producentów w stosunku do ubiegłego kwartału o ponad 3 punkty, ale jak mówi Grzegorz Jarzębski z EFL nie ma na razie powodów do wielkich zmartwień.

Najgorsze nastroje w średnich firmach

─ Największy wpływ na obniżenie indeksu ma większa skłonność przedsiębiorców do dokonywania inwestycji – tu spadek wyniósł 16,2 proc., oraz podobny spadek – 16 proc., dotyczący spodziewanych zamówień w przemyśle – mówi ekspert.

Jednocześnie podkreśla, że największą wagę do obniżki nastrojów dokładają firmy zatrudniające od 10 do 249 pracowników.

REKLAMA

Powód niepokoju: Chiny, uchodźcy i Volkswagen

Ekspert pytany o przyczyny obniżki nastrojów leżące poza Polską, wskazuje na trzy aspekty.

─ Martwi spowolnienie w Chinach, bo kraj ten do tej pory miał bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę unijną poprzez duże zamówienia - mówi.

─ Kolejna kwestia jest związana z uchodźcami, a trzecia jest związana z aferą Volkswagena – mówi ekspert.

Kłopoty na świecie dotykają polskiej gospodarki

Te wszystkie trzy problemy mają wpływa na gospodarkę niemiecka, największego dla Polski partnera – podkreśla.

REKLAMA

Przypomina, że we wrześniu odnotowano spadek zamówień w tym przemyśle o 1,8 procent, gdy prognozowano ich wzrost o 1,5 procent.

─A te spadki przekładają się wprost na zmniejszenie pewności naszych przedsiębiorców oraz zmniejszenie zamówień i skłonności do inwestycji w polskim przemyśle – mówi Grzegorz Jarzębski.

Spadek cen surowców obniża koszty, ale świadczy o mniejszej koniunkturze gospodarczej

Jak jednocześnie podkreśla ekspert, niewielkim pocieszaniem jest spadek cen surowców, powodujący zmniejszenie kosztów dla wielu firm.

─ Spadki cen surowców oznaczają mniejsze potrzeby przemysłu, co przekłada się na mniejsze zamówienia i spadek koniunktury – podkreśla specjalista.

REKLAMA

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej