Dlaczego małe firmy nie inwestują w badania i rozwój?

Innowacyjna gospodarka, innowacyjne technologie - słowo innowacje jest dolepiane dziś do wszystkiego i odmieniane przez wszystkie przypadki. Niestety, często niewiele z tego wynika.

2017-04-13, 17:20

Dlaczego małe firmy nie inwestują w badania i rozwój?
Polska jest umiarkowanym innowatorem, zajmuje 22. pozycję wśród 28 krajów badanych przez Komisję Europejską oraz 6. miejsce pośród 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego innowacyjność nie jest jeszcze polską specjalnością, szczególnie wśród małych i średnich firm, wyjaśniamy w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Polska jest umiarkowanym innowatorem, zajmuje 22. pozycję wśród 28 krajów badanych przez Komisję Europejską oraz 6. miejsce pośród 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Liderami w Unii są: Szwecja, Dania, Finlandia, Niemcy i Holandia, a z naszego regionu – Słowenia. Jednak przed Polską są też Estonia, Czechy, Węgry i Słowacja.

Małe firmy wydają mniej na badania i rozwój

Polska jest na odległych pozycjach, bo niewiele wydaje na badania i rozwój firm.

Większe przedsiębiorstwa są bardziej innowacyjne, a nieduże firmy wprowadzają -  na tle krajów OECD - najmniej innowacji na rynek.

Jakub Binkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zauważa jednak, że dysproporcje między wydatkami dużych a małych firm na badania i rozwój  nie są aż tak duże, gdyż wydatki tych ostatnich mieszczą się w 40 procentach ogólnej puli środków przeznaczanych na badania.

REKLAMA

Małe firmy inwestują w ludzi

− Nawet jeśli taka teza, że firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw zbyt mało przeznaczają na badania i rozwój, zostanie zaakceptowana, to przecież - dodaje Binkowski -  firmy z sektora MŚP inwestują w co innego, czyli w ludzi.  

Jak wyjaśnia, większość wydatków małych i średnich firm poświęcana jest na wynagrodzenia.

−Potencjał do rozwoju innowacji z pewnością w Polsce jest, ale musi być także potrzeba biznesowa i agresywne myślenie o rynku  - uważa Konrad Wojdan, dyrektor działu badawczo-rozwojowego w firmie Transition Technologies SA.

Sektory przodujące w innowacyjności

Radzi, aby każda firma się zastanowiła czy nie zwiększyć wydatków na badania i rozwój.

− Na pewno najbardziej z polskich branż na świecie doceniana jest branża IT, i ona powinna dawać największy bodziec innowacyjny. Innym sektorem jest na pewno medycyna, w której to dziedzinie wdrażanych jest bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań, mówi gość Polskiego Radia.

Niełatwo zdobyć środki wsparcia na badania i rozwój

−  Finanse  na badania i rozwój dla małych i średnich firm są, ale nie są to łatwe pieniądze. Napisać dobry wniosek, zwłaszcza o grant z Unii Europejskiej, to duża sztuka  - mówi Wojdan.

I daje przykład nowych programów Horyzont 2020, gdzie w przypadku przedsięwzięć dotyczących medycyny, trzeba zawiązywać konsorcja skupiających nie tylko partnerów merytorycznych, ale też partnerów analizujących określony lek pod kątem historycznym czy w kontekście socjologicznym.

− To może wydawać się drobiazgiem, ale trzeba znaleźć odpowiednich partnerów o tych kompetencjach. Nie będą pasowali do idei, ale do przepisów - uważa Konrad Wojdan.

− W ten sposób więcej innowacji także nie powstanie, dodaje.  

Unijne dofinansowanie na badania i rozwój  do 2020 roku wyniesie prawie 10 mld euro.

REKLAMA

Według prognoz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do tego czasu wydatki na R&D w najlepszym wypadku osiągną 1,9 procent  PKB.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej