Rząd uszczelnia VAT: podzielona płatność wchodzi w życie

2018-07-01, 12:20

Rząd uszczelnia VAT: podzielona płatność wchodzi w życie
Dzisiaj wchodzą życie nowe przepisy wprowadzające tak zwany mechanizm split payment -podzielonej płatności przy podatku VAT. To kolejny krok w walce o uszczelnienie podatku VAT.Foto: Pixabay

Od dzisiaj wchodzą życie nowe przepisy wprowadzające tak zwany split payment -podzieloną płatność przy podatku VAT. Ten mechanizm jest kolejnym krokiem uszczelniającym wpływy podatkowe.

Posłuchaj

Od dziś w rozliczeniach pomiędzy sobą przedsiębiorcy mogą stosować mechanizm podzielonej płatności. To jedno z rozwiązań, których celem jest walka z tak zwanymi karuzelami VAT-owskimi, czyli z wyłudzaniem nienależnego zwrotu podatku. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Mechanizm dotyczy wszystkich przedsiębiorców w Polsce, niezależnie od tego czy jest mikroprzedsiębiorcą, małą, średnią czy dużą firmą.

Split payment: płatność spływa na dwa rachunki

Założeniem tego modelu płatności jest jej podział na część, która trafiałaby do kieszeni sprzedawcy i tę, która ulokowana byłaby na specjalnym rachunku VAT.

Ustawa zakłada, że wystawca faktury, w której płatność zostanie podzielona, będzie mógł swobodnie dysponować tylko kwotą netto. Innymi słowy płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana będzie w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Pozostała zapłata z kolei odpowiadająca kwocie podatku VAT trafiałaby na specjalne kontro dostawcy – rachunek VAT, który będzie bezpłatnie prowadzony przez banki.

Podatek trafi na konto VAT

Aby skorzystać z tego mechanizmu, z który jest dobrowolny, banki otworzą do standardowego rachunku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, osobne konto VAT.

Jak tłumaczył w radiowej Jedynce Zbigniew Makowski - wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, jeżeli kontrahent zdecyduje się na realizację płatności z wykorzystaniem mechanizmu split payment, to kwota netto trafi na zwykły rachunek, a część odpowiadająca podatkowi zostanie przelana na konto VAT.


Powiązany Artykuł

komputer free 1200.jpg
Rząd uszczelnia podatki - od 1 lipca obowiązek wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych również dla najmniejszych firm

Jest to rozwiązanie dobrowolne, gdzie można dokonać przelewu do kontrahenta za fakturę w taki podzielony sposób, gdzie część netto idzie na rachunek rozliczeniowy, natomiast kwota VAT wykazana na fakturze idzie na specjalne konto na rachunek VAT.

Gość Polskiego Radia dodaje, że te rachunki zostały już otwarte na 1 lipca przez banki i system jest już przygotowany aby tej podzielonej płatności dokonywać.

Jak działa podzielona płatność

Jak informuje resort finansów, zapłata przy użyciu MPP będzie opierać się nadal na jednym przelewie do dostawcy za daną dostawę lub usługę. Rozdzielenie płatności następuje przez użycie specjalnego komunikatu przelewu, udostępnionego przez bank/SKOK. W komunikacie przelewu nabywca wskazuje:

  • kwotę podatku VAT (lub część),
  • kwotę sprzedaży brutto (lub część),
  • numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność,
  • NIP dostawcy.

Nabywca nie musi znać numeru rachunku VAT dostawcy, gdyż na przelewie – tak jak dotychczas – będzie wskazywać rachunek rozliczeniowy dostawcy.

Bank/SKOK automatycznie otwiera jeden bezpłatny rachunek VAT do rachunków rozliczeniowych, które w nim posiadasz. Na twój wniosek bank/SKOK może otworzyć więcej rachunków VAT.

Z rachunku VAT można korzystać w ograniczonym zakresie. Istnieją dwie możliwości skorzystania z rachunku przy płaceniu:

  • za usługi lub towary, gdzie kwotę podatku VAT można opłacić ze środków na rachunku VAT, na rachunek VAT kontrahenta,
  • swoich zobowiązań podatkowych z tytułu VAT do urzędu skarbowego, niezależnie od tego czy korzystasz z MPP czy nie.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone cały czas należą do ciebie. Organy podatkowe nie będą dysponować środkami zgromadzonymi na rachunkach VAT, sprawują jednak nadzór nad ich uwolnieniem. Masz zatem dostęp do tych środków i możesz na bieżąco regulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów, a twoja płynność finansowa nie jest zagrożona.

Powiązany Artykuł

vat pap1200.jpg
Podzielona płatność VAT: rusza kampania "Bezpieczna transakcja"

Uwolnienie środków z rachunku VAT

Ministerstwo Finansów opisuje, że na rachunku VAT w niektórych sytuacjach mogą nagromadzić się środki finansowe.

„Jeżeli nie będziesz mógł wykorzystać ich do zapłaty za fakturę dostawcy lub do rozliczenia z urzędem skarbowym, wówczas możesz złożyć wniosek do urzędu skarbowego o uwolnienie tych środków, tj. przekazanie na rachunek rozliczeniowy” czytamy na stronach MF.

„Urząd na podjęcie decyzji ma 60 dni. Może odmówić wydania zgody jedynie w sytuacji, gdy posiadasz zaległości w VAT (do wysokości tej zaległości) lub gdy zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązania podatkowe z tytułu VAT nie zostaną wykonane. W takiej sytuacji wydaje decyzję, od której możesz się odwołać. W przypadku zgody otrzymasz postanowienie, zaś bank/SKOK prowadzący rachunek VAT przedsiębiorcy dostaje informację o wydanym postanowieniu, na podstawie której niezwłocznie przeleje środki z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy”.

Ministerstwo podkreśla, że sami zdecydujemy, jaką kwotę przekażemy na swój rachunek rozliczeniowy. Ważne jest również to, że złożenie wniosku do urzędu skarbowego nie będzie blokować możliwości wykorzystywania środków zgromadzonych na rachunku VAT w czasie, w którym naczelnik urzędu skarbowego będzie rozpatrywać wniosek.

„Jeżeli po złożeniu wniosku o przekazanie środków zechcesz zapłacić kontrahentom faktury w MPP lub zapłacić VAT do urzędu skarbowego, możesz to zrobić. Bank/SKOK przeleje wówczas kwotę do wysokości posiadanych środków na rachunku VAT na dzień otrzymania informacji o postanowieniu naczelnika urzędu skarbowego, czytamy na stronach Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo Finansów szacuje, że z tytułu mechanizmu podzielonej płatności, w ciągu najbliższych 10 lat wpływy z VAT zasilą budżet państwa o dodatkowe 82 miliardy złotych.

NRG, IAR, PAP, Komunikat Ministerstwo Finansów, jk

Polecane

Wróć do strony głównej