X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Raport o zmianach dla biznesu w ciągu ostatnich czterech lat: setki ułatwień, miliardy oszczędności dla firm

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 13:23
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podsumowało wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat zmiany dla biznesu, które przyniosły realne ułatwienia, oszczędności i przywileje, szczególnie mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, tsyhun

Wśród nich: 100 zmian dla firm, w tym ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP czy Mały ZUS.

Trwają prace nad ograniczeniem zatorów płatniczych, jest ustawa o Prostej Spółce Akcyjnej

W ostatnim czasie Sejm uchwalił też m.in. wpierającą startupy ustawę o Prostej Spółce Akcyjnej. Posłowie kończą ponadto prace nad rozwiązaniami, które mają ograniczyć zatory płatnicze.

Powstaje nowe Prawo zamówień publicznych, Pakiet Przyjazne Prawo

W tej kadencji rząd chce doprowadzić do uchwalenia nowego Prawa zamówień publicznych, które odblokuje ten rynek dla małych i średnich firm, a także Pakietu Przyjazne Prawo, który m.in. da przedsiębiorcom prawo do błędu w pierwszym roku prowadzenia działalności i wyrówna pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, np. Hamburgiem czy Rotterdamem.

Konstytucja Biznesu: wprowadza zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”

Konstytucja Biznesu weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku. Wzmacnia ona pozycję biznesu w relacjach z urzędami poprzez wymóg przyjaznej interpretacji przepisów, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, czy rozstrzyganie wątpliwości na jego korzyść .

Zakłada też zasadę: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Na mocy Konstytucji powołaliśmy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który aktywnie stoi na straży przestrzegania zasad Konstytucji Biznesu.

Ulga na start – zwalnia ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku

Konstytucja przewiduje też m.in. ulgę na start, która przyniesie przedsiębiorcom ponad 7 mld zł oszczędności w ciągu najbliższych 10 lat.

Dzięki uldze osoba, która zakłada działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub wraca do niej po dłuższym czasie, przez pierwsze pół roku może nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Składek ubezpieczeniowych nie muszą też odprowadzać za przedsiębiorców ich kontrahenci – zleceniodawcy. Dotychczas z ulgi skorzystało ponad 70 proc. spośród uprawnionych do niej osób, zakładających działalność gospodarczą.

Widoczny jest też istotny wzrost liczby zakładanych działalności jednoosobowych - codziennie w CEIDG rejestruje się średnio ponad 900 nowych przedsiębiorców.

Konstytucja wprowadziła ponadto możliwość bezterminowego zawieszenia swojej firmy oraz załatwienia prostych spraw urzędowych przez telefon lub e-mail.

100 zmian dla firm

Z kolei pakiet 100 zmian dla firm wprowadził m.in. nowelizację KPA (od połowy 2017 roku), która daje realne narzędzia do skrócenia biurokratycznej mitręgi.

Stosowana jest, przewidziana w noweli, zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli, w tym przedsiębiorców. Wprowadzono prawo do zgłoszenia sprzeciwu wobec decyzji urzędniczej, co umożliwia ukrócenie "biurokratycznego ping-ponga".

Pakiet wprowadził także m.in. łatwiejsze odzyskiwanie należności (pakiet wierzycielski). Jak również ograniczył obowiązki sprawozdawcze i formalności przy inwestycjach budowlanych.

 Ułatwił prowadzenie księgowości w małych firmach i sprawił, że kontrole są mniej uciążliwe. Na jego mocy urzędy obowiązuje zasada pewności prawa, co oznacza, że w danej sprawie mają zakaz – bez ważnej przyczyny - odstępowania od utrwalonej praktyki.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym ułatwia firmie przejście okresu po śmierci właściciela

Elementem Pakietu 100 zmian jest też ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszła w życie 25 listopada 2018 roku. Wprowadza ona instytucję zarządcy sukcesyjnego, który będzie zarządzał przedsiębiorstwem po śmierci właściciela i ułatwi jego przejęcie przez spadkobierców. Jak dotąd przedsiębiorcy wpisali do CEIDG już ponad 7 tysięcy zarządców sukcesyjnych, by zabezpieczyć firmy na wypadek swojej śmierci.Pakiet MŚP – 50 rozwiązań w prawie podatkowym i gospodarczym

Kolejny zestaw uproszczeń, oszczędności oraz przywilejów przyniósł przedsiębiorcom z początkiem tego roku Pakiet MŚP (nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym). Pakiet to prawie 50 rozwiązań, dzięki którym w kieszeniach firm zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł.Pakiet MŚP przewiduje takie rozwiązania, jak: uznanie wartości pracy małżonka za koszt podatkowy ; jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; uwolnienie blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż od obowiązku okresowych szkoleń BHP, czy skrócenie - ze 150 do 90 dni - terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT.

Mały ZUS – wprowadza proporcjonalne do przychodów składki dla najmniejszych firm

Również od 1 stycznia obowiązuje Mały ZUS. Są to niższe, proporcjonalne do przychodów składki na ZUS dla najmniejszych firm (np. drobnych rzemieślników, fryzjerek etc.). Dla takich osób dotychczasowy, sztywny wymiar składek był nadmiernym obciążeniem. Dotychczas właśnie w momencie pojawienia się obowiązku opłacania pełnej wysokości składek ZUS nawet 10 tys. przedsiębiorców rocznie decydowało się na zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS to bezprecedensowe rozwiązanie po 1989 r. - po raz pierwszy państwo odeszło od zryczałtowanego ZUS-u.

Dla najdrobniejszych przedsiębiorców oznacza ono prawie 5,4 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat. Mogą z niego korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dzięki Małemu ZUS-owi, przykładowo, przedsiębiorca, który w 2018 r. prowadził działalność przez 365 dni i miał roczny przychód w wysokości 30 tys. zł, na ubezpieczenia społeczne płaci składkę w wysokości 384,03 zł. Jeżeli nie skorzystałby z Małego ZUS-u, kwota ta wyniosłaby ponad 900 zł. Z nowej ulgi korzysta już 117,2 tys. najmniejszych przedsiębiorców. W ciągu roku mogą zacząć z niej korzystać osoby wracające do prowadzenia wcześniej zawieszonej działalności lub korzystające wcześniej z innych ulg.

E-akta – kosztowne przechowywanie akt skrócone z 50 do 10 lat

Kolejne proprzedsiębiorcze rozwiązanie to tzw. E-akta, czyli ustawa skracająca okres obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz dopuszczająca możliwość ich elektronizacji.

Nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom 1,3 mld zł w ciągu 10 lat.

Polska Strefa Inwestycji – pozwala na korzystanie ze zwolnień i ulg przez firmy

Ułatwienia i oszczędności przyniosła biznesowi również przygotowana Polska Strefa Inwestycji.

To gruntowna reforma specjalnych stref ekonomicznych po to, by jeszcze lepiej wykorzystać nasz potencjał. Dzięki temu więcej firm, także te małe i średnie, może korzystać ze zwolnień podatkowych dla inwestorów na terenie całej Polski.

Nie muszą więc przenosić się do poszczególnych stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Polska to jednolity obszar inwestycyjny, jedna wielka strefa ekonomiczna, aby te korzyści dotychczas dostępne dla wąskiego grona mogły rezonować w całej gospodarce.

Zakładanie firmy przez biznes.gov.pl

Ponadto, przedsiębiorcy na www.biznes.gov.pl/pl mogą załatwić on-line ponad 300 różnych procedur dotyczących zakładania i prowadzenia firmy.

NRG, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak