Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do oprocentowania kredytów
Przedsiębiorcy mogą już korzystać z rządowych dopłat do odsetek kredytów obrotowych. Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który jest ważnym elementem Tarczy Antykryzysowej.
2020-07-22, 14:23
Nowy mechanizm zakłada, że maksymalnie przez rok przedsiębiorca będzie spłacał tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, a resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.
Powiązany Artykuł
Tarcza chroni coraz lepiej. Wsparcie dotarło już do 327 tys. firm
Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – nowych i już zaciągniętych.
Posłuchaj
BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy a wsparcie z Funduszu dotyczy wyłącznie odsetek kredytu - nie pomniejsza rat kapitałowych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Koniec czasu tarczy, nadciąga epoka miecza". Emilewicz o nowej polityce gospodarczej rządu
Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych
Dopłata do odsetek ułatwi dostęp do kredytów i obniży ich koszt
Jak powiedziała Polskiemu Radiu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, Fundusz Dopłat do Oprocentowania ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do kredytów w czasie kryzysu gospodarczego.
- Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, by utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt właśnie za sprawą tego funduszu - mówi Jadwiga Emilewicz.
Posłuchaj
REKLAMA
Z dopłat mogą skorzystać wszystkie firmy
- Z funduszu będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże - dodaje minister.
Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, takimi jak na przykład gwarancje kredytów de minimis.
Dopłaty do kredytów zależą od wielkości firmy
Jak mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, wysokość państwowej dopłaty do odsetek zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa.
- Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą oczekiwać dopłat do odsetek na poziomie dwóch punktów procentowych - mówi prezes BGK. Jak dodał, duże firmy to dopłaty do poziomu jednego punktu procentowego.
REKLAMA
Kredytów z dopłatami będą udzielały banki komercyjne i spółdzielcze, które współpracują Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Ich lista znajduje się na stronie internetowej BGK.
Jak tłumaczy BGK, chcąc skorzystać z kredytu z rządową dopłatą, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w banku kredytującym, który podpisał umowę z BGK. Należy uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy. Bank kredytujący podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami oraz z uwzględnieniem postanowień ustawy.
IAR, PAP, jk
REKLAMA