X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Eksperci: zachęcanie do inwestowania w Polsce jest konieczne, ale na efekty trzeba będzie poczekać

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 18:49
Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowych i regulacyjnych zaproponowanych przez rząd a mających pomóc ściągnąć do Polski zagranicznych inwestorów i wspierać rodzimy biznes – to jeden z tematów audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ASDF_MEDIA/Shutterstock.com

Goście Polskiego Radia - Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego oraz Rafał Sadoch, analityk biura maklerskiego mBanku - propozycje ocenili pozytywnie, ale zaznaczali, że ich efekty nie nastąpią szybko.

Posłuchaj
21:01 blazej rzady 16.09.mp3 Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowych i regulacyjnych zaproponowanych przez rząd a mających pomóc ściągnąć do Polski zagranicznych inwestorów i wspierać rodzimy biznes – to jeden z tematów audycji Rządy Pieniądza w PR24. Gośćmi byli: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego oraz Rafał Sadoch, analityk biura maklerskiego mBanku./Błażej P

 

Trzeba pamiętać, że nie tylko Polska chce ściągnąć do siebie inwestorów…

- Kierunek proponowanych przez rząd rozwiązań jest dobry, bo żyjemy w czasach, w których firmy z wielu krajów będą poszukiwały kierunków przenoszenia biznesu. Będą poszukiwały takich obszarów, w których warunki działania są tańsze. Chodzi o siłę roboczą, dostęp do niej, o kwestie podatkowe (…). Trzeba jednak dodać, że będzie panowała ogromna konkurencja. Inne kraje też będą zmierzały w takich samych kierunkach – mówiła Monika Kurtek.

inwestycje free1200.jpg
Uproszczone procedury, nowe ulgi. Rząd przygotowuje zachęty dla inwestorów zagranicznych

Przypomniała, że jesteśmy w stanie wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, a z drugiej strony za chwilę czeka nas Brexit „i wszystko jak na razie wskazuje, że będzie to Brexit twardy”.

Ważne jest, aby inwestorzy nie bali się systemu podatkowego...

- Te wydarzenia też skłaniają inwestorów do szukania innych kierunków, więc Polska może na tym zyskiwać. Niepokoi mnie jednak, że jest to ponad 20 zmian i uproszczeń, a zmiany to słowo klucz. To właśnie częste zmiany polskiego prawa podatkowego powodują, że niektórzy inwestorzy są zniechęceniu do podejmowania w Polsce inwestycji – powiedziała Monika Kurtek.

Dodała, że w propozycjach rządu chodzi też o zachęcenie Polaków, którzy mają kapitał za granicą, żeby chcieli go zainwestować w Polsce. Tymczasem trend jest taki, że nasz rodzimy kapitał właśnie za granicę ucieka.

- Mam nadzieję, że rząd zajmie się tym i szybko przedstawi zmiany, ale budowanie zaufania do państwa to są zazwyczaj lata, zaś inwestorzy, podejmując decyzję, nie kierują się jedną czy drugą zmianą w prawie, ale obserwują kraj długofalowo – analizowała Monika Kurtek.

pap mateusz morawiecki 1200.jpg
Premier na spotkaniu z przedsiębiorcami: Polska ma ogromne perspektywy gospodarcze

Czy polska strategia sprawdzi się w przyciąganiu kapitału?

Według Rafała Sadocha, strategia pt. „Polska gospodarczym sercem Europy” (I filar – repatriacja polskiego kapitału, który wyemigrował za granicę, II filar – paszporty dla największych inwestorów zagranicznych; III filar – estoński CIT, ulga na robotyzację), którą rząd ma przyjąć na przełomie września i października,  może okazać się najbardziej skuteczna w zakresie zysków dla polskiej gospodarki z inwestycji  zagranicznych.

Efekty propozycji rządowych nie nastąpią natychmiast, to proces długoterminowy

- Można mieć wątpliwości, czy dla polskiego kapitału, który znalazł się za granicą, zaproponowane przez rząd zachęty będą wystarczające, żeby powrócił do kraju. Najważniejsze jest to, żeby wykreowano jak najwięcej miejsc pracy w Polsce i żeby gospodarka jak najszybciej po pandemii odzyskała wigor i potencjał. Projekt rządowy jest projektem długoterminowym (…). Potrzebne będzie więcej czasu, aby nowe rozwiązania zaczęły funkcjonować, a inwestorzy przyzwyczaili się do nich i zaczęli z nich korzystać. Przecież nie będzie tak, że gdy strategia zostanie zaproponowana, to kapitał ruszy do Polski szerokim strumieniem. To potrwa, a na efekty trzeba będzie dłużej poczekać. Zachęcam więc do umiarkowanego optymizmu, a nie euforii - mówił Rafał Sadoch.

Anna Grabowska, Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie firmy wychodzą z pandemii: zmieniają strategie, chcą zwiększać zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:20
Stare przysłowie mówiące "co cię nie wykończy, to cię wzmocni" sprawdza się w przypadku polskich firm. Jak wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kondycja polskich firm wraca do trendu wzrostowego - owszem tną koszty, mniej pożyczają, zmieniają strategie handlowe, ale jednocześnie planują zwiększenie zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu". Rząd przygotowuje Krajowy Plan Odbudowy po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 17:45
O przygotowywanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy i wykorzystaniu unijnych środków w odbudowie gospodarki po koronawirusie mówiła podczas konferencji Welconomy Forum w Toruniu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody's: dobre perspektywy dla polskiej gospodarki, ale także wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:45
Dobre perspektywy wzrostu wspierają rating Polski, przy czym kraj stoi przed szeregiem wyzwań fiskalnych w postaci wysokiego deficytu strukturalnego i powrotu do reguł fiskalnych po pandemii - napisała w raporcie datowanym na 15 września agencja ratingowa Moody's.
rozwiń zwiń