more_horiz
Gospodarka

Międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł. Oddali z nawiązką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:15
Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł.
Zagraniczna firma musiała wyrównać straty Skarbu Państwa.
Zagraniczna firma musiała wyrównać straty Skarbu Państwa.Foto: Shutterstock/ Piyapong Wongkam

Kontrola celno-skarbowa została przeprowadzona w spółce należącej do międzynarodowej grupy, która posiada ponad 200 firm na całym świecie - przekazała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Zaniżanie dochodów

- Kontrola obejmowała transakcje spółki z podmiotem powiązanym z siedzibą w Luksemburgu. Spółka kupowała towary handlowe od grupowego centrum dystrybucyjnego po zawyżonych cenach, przez co zaniżyła dochód o ponad 6,7 mln zł - podała Rzeźnicka-Gniadek.

Dodała, że chodzi o zawyżanie cen transferowych, które ustalają powiązane ze sobą firmy dla sprzedawanych pomiędzy sobą dóbr, usług lub praw.

- W niektórych przypadkach, mechanizmy cen transferowych mogą być wykorzystywane do przesuwania dochodu w ramach grupy kapitałowej pomiędzy różnymi krajami, w tym do krajów o niższym poziomie opodatkowania. W rezultacie takiego działania, dochód może nie zostać opodatkowany tam, gdzie został wygenerowany - wskazała rzeczniczka.

Kontrolowana spółka złożyła korektę deklaracji CIT i wpłaciła do budżetu państwa 1,6 mln zł podatku z odsetkami.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib