DM IDM jest niewypłacalny, co z pieniędzmi klientów?

Zarząd Domu Maklerskiego IDM złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Spółka podała to w komunikacie, ale zawarcie układu w wypadku instytucji finansowej obarczone jest dodatkowymi trudnościami.

2014-05-27, 12:51

DM IDM jest niewypłacalny, co z pieniędzmi klientów?
. Foto: idmsa.pl

Posłuchaj

Instytucja finansowa, co do zasady, nie ma własnego majątku, który mógłby przynosić dochód, z którego standardowo przedsiębiorca spłaca swoje należności względem wierzycieli - mówi mecenas Piotr Zimmerman z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.
+
Dodaj do playlisty

- Przede wszystkim chodzi o to, że instytucja finansowa, co do zasady, nie ma własnego majątku, który mógłby przynosić dochód, z którego standardowo przedsiębiorca spłaca swoje należności względem wierzycieli - mówi mecenas Piotr Zimmerman z kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. Instytucja finansowa to klasyczny pośrednik, który inwestuje ale jeśli inwestycje te nie przynoszą spodziewanego zysku, nie może oddać pieniędzy tym, którzy zainwestowali. Osoby, które to zrobiły mają szansę odzyskać pieniądze po warunkiem, że te inwestycje okażą się jednak zyskowne, albo przynajmniej nie aż tak bardzo stratne. Zdaniem mecenasa przy obecnej sytuacji na rynku szanse na powodzenie takiego układu są niewielkie, ale o tym więcej będzie można powiedzieć po publikacji propozycji układowych, czyli pomysłu zarządu, w jaki sposób chce spłacić wierzycieli.

Układ oddala w czasie odzyskanie należności

Objęcie wierzytelności układem powoduje, że nie można jej egzekwować tak długo, jak trwa postępowanie. Wierzyciel musi czekać na głosowanie nad układem i jeżeli układ zostanie przyjęty, dostanie pieniądze w terminie i na warunkach określonych w układzie. Jak mówi mecenas Zimmerman szanse na zaspokojenie należności mogą w takiej sytuacji mieć osoby, które mają zabezpieczenia rzeczowe na majątku emitentów obligacji lub innych papierów wartościowych, bo wtedy mogą bezpośrednio z tamtego źródła sięgać po swoje zainwestowane pieniądze.

Inwestorzy mogą częściowo odzyskać swoje środki nie tylko od IDM S.A., ale także od Krajowego Depozytu, w którym gromadzone są środki przewidziane w ramach systemu rekompensat dla inwestorów. Oczywiście rekompensaty dotyczą tylko określonych ustawowo limitów, ale w ramach tych limitów inwestorzy mogą oczekiwać zwrotu środków od Krajowego Depozytu, który przez spłatę przejmie ich roszczenia i sam będzie dochodził zaspokojenia od IDM w postępowaniu upadłościowym.

Co oznacza wniosek o upadłość układową?

Wniosek o ogłoszenie upadłości układowej świadczy o stanie niewypłacalności Spółki, ale jednocześnie, że ma ona zdolność do kontynuowania działalności tak, aby samodzielnie spłacić w całości lub części swoich wierzycieli. Spółka w upadłości układowej może normalnie funkcjonować, jednakże działania jej zarządu podlegają ograniczeniu poprzez ustanowienie nadzorcy przez sąd upadłościowy.

REKLAMA

Jeśli nie układ, to likwidacja

Jeżeli sąd dojdzie do wniosku, że są małe szanse na układ, ogłosi upadłość likwidacyjną lub jeżeli stwierdzi, że IDM S.A. nie ma majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego oddali wniosek. Upadłość likwidacyjna oznacza objęcie majątku przez syndyka, sprzedaż składników i zakończenie działania firmy. Jeżeli natomiast jest szansa na układ i wierzyciele są skłonni wesprzeć restrukturyzację spółki, a plan naprawczy ma szanse pomóc przedsiębiorstwu w odzyskaniu konkurencyjności, sąd ogłosi upadłość układową i może pozwolić zarządowi działać dalej, pod opieką nadzorcy. Wówczas spółka będzie mieć czas na to, żeby porozumieć się z wierzycielami i przygotować dokładne propozycje układowe, nad którymi następnie wierzyciele będą głosować.

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

W Sejmie trwają obecnie prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, której celem ma być zapewnienie przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej skutecznej restrukturyzacji, przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać procedurę dopasowaną do swoich potrzeb. Zdolność restrukturyzacyjną będą posiadali wszyscy przedsiębiorcy, ale nie będzie jej mieć Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Przewidziano uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej. Obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. Aby to zmienić wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę.

Założono także utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Upadłości (CRU), który będzie zawierał m.in. wyszukiwarkę prowadzonych spraw upadłościowych, wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą znajdowały się informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru będzie bezpłatne.

REKLAMA

W CRU znajdą się także wzory pism i formularzy, wymaganych w trakcie postępowania. Informacje umieszczane w CRU nie będą już publikowane Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a także w prasie lokalnej. Dzięki temu koszty procedur upadłościowych będą niższe.

Sylwia Zadrożna, Abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej