Afera taśmowa odbiła się na rynkach finansowych
Po raz pierwszy od 10 lat rynki zareagowały w tak wyraźny sposób na wydarzenie polityczne. Na ujawnionych przez tygodnik "Wprost" taśmach nagrana została m.in. rozmowa szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką.
2014-06-16, 19:52
Posłuchaj
- Najważniejsza dla rynków była niepewność, która pojawiła się dzisiaj rano. Było widać silne osłabienie się złotego, reakcję na obligacjach i oczywiście spadki indeksów giełdowych na samym początku sesji. Obroty były niewielkie. Widać było wyczekiwanie na godzinę 15 (czyli rozpoczęcie konferencji premiera Donalda Tuska na temat tzw. afery taśmowej – przyp. red.). Później widać było reakcję odwrotną, lekkie podkupywanie polskich obligacji, polskich akcji na giełdzie i złotego. Także kończymy mniej więcej w połowie tego trendu osłabienia, jaki zaczął się na początku dnia – wyjaśnia Andrzej Stefaniak, dealer walutowy DMK.
Złoty i giełda w górę po konferencji premiera Donalda Tuska ws. afery taśmowej >>>
- Przy czym jest trochę zdarzeń, które wzmacniają te negatywne reakcje: pogorszenie sytuacji na Ukrainie, odwrót od ryzyka, problemy w Iraku, które też odbijają się na rynkach. Trudno wyróżnić więc konkretnie ten efekt afery taśmowej. On na pewno był i główne ryzyko, które dla rynku istniało, to destabilizacja rządu. Rynek nie zadaje sobie pytania, jakie są etyczne przesłanki tego, co się dzieje, czy tego, co powinno się dziać. Tylko zadaje sobie pytanie, czy będzie centrum decyzyjne, które będzie w stanie kontrolować budżet i dług publiczny. Było ryzyko, że to centrum decyzyjne może ulec dezintegracji. Tak się nie stało i po tym nastąpiła pozytywna reakcja – dodaje Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk powiedział, że w kwestii Narodowego Banku Polskiego prawo nie zostało złamane. We wtorek odbędzie się z kolei posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
REKLAMA
- Jeżeli bank centralny i Rada Polityki Pieniężnej są odpowiedzialne, to zrobią wszystko, by uspokoić nastroje na rynku, żeby nie dochodziło do zwiększania się niepewności, bo to jest jedyna rzecz, której rynki nie lubią – mówi Stefaniak.
Z kolei zdaniem Morawskiego, mimo że spadło ryzyko dymisji w RPP, to jutrzejsze posiedzenie może okazać się ciekawe.
Paweł Sołtys, awi
REKLAMA