Co na dzisiejszym posiedzeniu Fed. Czy nastąpi nowa era dolara?

2014-09-17, 19:58

Co na dzisiejszym posiedzeniu Fed. Czy nastąpi nowa era dolara?
. Foto: Glow Images/East News

Dzisiejsze posiedzenie jest jednym z czterech dorocznych „pełnych” spotkań Komitetu, po którym poznamy jak zawsze komunikat w sprawie polityki pieniężnej, ale także prognozy pracowników Rezerwy dotyczące dynamiki produktu krajowego brutto, inflacji i przewidywanego poziomu stopy procentowej funduszy rezerwy federalnej – pisze w swoim komentarzu John J. Hardy z Saxo Banku.

Dzisiejsze posiedzenie będzie obejmować bezpośrednie prognozy na 2017 r., gdyż 2016 r. uwzględniono we wrześniu ubiegłego roku.

Czy dostaniemy sygnał, że przed nami nowa era?

Odbędzie się również konferencja prasowa prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Ponieważ panuje powszechne przekonanie, że na posiedzeniu pod koniec października FOMC ogłosi ostatni etap redukcji QE, dzisiejszy komunikat na temat polityki pieniężnej powinien zawierać jakieś przesunięcie w retoryce sygnalizujące, że w polityce Fedu niebawem nastanie nowa era.

Kiedy podwyżki stóp – czekamy na nie dłużej czy krócej?

Powstaje pytanie, jaki będzie zakres tego przesunięcia i czy znikną sformułowania odnoszące się do „dłuższego czasu" [jaki musi upłynąć, zanim wzrosną stopy procentowe - przyp. tłum.], co sugerowałoby większą elastyczność co do terminu pierwszej podwyżki (czy nastąpi ona na początku przyszłego roku? czy może bliżej połowy roku?).

Eksperci: Fed może podwyższyć stopy na początku 2015 roku

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Fed zasłoni się danymi, a to może umocnić dolara

Przypuszczam, że Yellen i jej współpracownicy będą chcieli podważyć niewzruszoną pewność rynku co do przyszłego kierunku polityki Rezerwy, gdyż oni sami nie wiedzą, jak dalej rozwinie się sytuacja. Właśnie ten zamysł stoi zapewne za niedawnymi dążeniami, by zrzucić odpowiedzialność za politykę Fedu na napływające dane. Usunięcie sformułowań takich jak „dłuższy czas” i dodanie innych sygnałów, że sytuacja może się rozwinąć w obie strony w zależności od wspomnianych danych, byłoby krokiem naprzód w tej kwestii, co korzystnie wpłynęłoby na USD.

Fed może znowu odwlec decyzje, to osłabi dolara

Oczywiście możliwe, że posiedzenie okaże się niewypałem, tj. sformułowania wskazujące na dalsze horyzonty czasowe nie znikną z komunikatu, a prognozy nie ulegną większym zmianom. Jeśli tak się stanie, a konferencja Yellen jak zwykle nie przyniesie konkretnych sygnałów dla rynku, może nastąpić gwałtowna wyprzedaż USD. Mimo to jednak przypuszczam, że zostanie ona szybko opanowana, a dolar znajdzie wsparcie.

John J. Hardy, Saxo Bank

Polecane

Wróć do strony głównej