Gigantyczna inwestycja Orbisu. Chce kupić 46 hoteli w Polsce i w Europie
Francuski Accor, główny udziałowiec Orbisu, chce, by polska spółka kupiła 46 należących do niego hoteli w Europie Środkowej. Jeżeli warta 142 mln euro transakcja dojdzie do skutku, Orbis będzie miał 110 hoteli i umocni się w regionie.
2014-11-14, 18:16
Zarząd spółki ocenia, że nowe hotele poprawią wynik finansowy o 40 procent. Po ogłoszeniu decyzji o planach przejecia, kurs spółki idzie w górę i doszedł do 38,06 zł.
Nowe hotele na Węgrzech, Czechach, Rumunii, Polsce, Słowacji i Bułgarii
Zgodnie z ofertą Accoru, Orbis ma przejąć należące do akcjonariusza spółki na Węgrzech, w Czechach, Rumunii i Polsce, a wraz z nimi sieć 38 działających hoteli w tych krajach oraz w Macedonii, na Słowacji i w Bułgarii - informuje Agencja Informacyjna Newseria Inwestor.
Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbis SA mówi o planach spółki
REKLAMA
W pakiecie jest też 8 planowanych hoteli w różnym stadium realizacji. 76 proc. z nich jest zlokalizowanych w stolicach państw.
Po transakcji Orbis stanie się wyłącznym licencjodawcą marek Accoru w regionie. Oferta przewiduje wyłączność na negocjacje Orbisu z Accorem do końca listopada.
Orbis analizuje propozycję
– Materiały są w tej chwili analizowane przez firmy zewnętrzne – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Ireneusz Węgłowski wiceprezes zarządu Orbis SA. – Przez naszych konsultantów, którzy robią wycenę i feasibility study [studium wykonalności – red.]. Będziemy rekomendowali radzie nadzorczej materiały, które zbierzemy. Wkrótce przedstawimy harmonogram tych działań i rynek będzie mógł się dowiedzieć, jak dalej będziemy postępowali z ofertą.
Teraz Orbis ma 68 hoteli, po przejęciu zostanie liderem w regionie
Dziś w strukturze Orbisu jest 68 hoteli, które zlokalizowane są w 32 dużych miastach i miejscowościach wypoczynkowych w Polsce, na Litwie oraz Łotwie. Transakcja przejęcia 46 hoteli Accoru znacząco wzmocniłaby polską spółkę jako regionalnego lidera. I na dłuższy czas zakończyła jej ekspansję.
REKLAMA
– Jeżeli chodzi o portfelowe zakupy, to tak – zapowiada Ireneusz Węgłowski. – Jeżeli dojdzie do skutku, to z pewnością nie będzie w następnych latach tak dużej transakcji na rynku polskim z udziałem Orbisu.
Orbis nie rezygnuje z innych planów inwestycyjnych
Po ewentualnym sfinalizowania transakcji z Accorem Orbis nie zamierza jednak odstąpić od swych realizowanych już planów rozwoju.
– Jesteśmy w trakcie przygotowywania kilku projektów inwestycyjnych, które będziemy finansować – deklaruje prezes Ireneusz Węgłowski. – Cały czas pracujemy również na rzecz poszerzenia sieci w drodze podpisywania umów franczyzowych i umów o zarządzanie. Przykładem hoteli, które w tej chwili są w trakcie fazy przygotowawczej, są Mercure w Krakowie, 200 pokoi, około 100 mln złotych inwestycji, oraz Ibis w Gdańsku.
Żr. Agencja Informacyjna Newseria Inwestor
REKLAMA
REKLAMA