PARP chce wspierać małe i średnie firmy w debiucie na warszawskim parkiecie
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie wspierać mały i średni biznes, który chce wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
2014-12-09, 15:36
Posłuchaj
W opinii PARP, przedsiębiorcy z tego typu firm w niewystarczającym jeszcze stopniu korzystają i poszukują źródeł finansowania swoich inwestycji poprzez rynki kapitałowe.
Zastępca prezesa Agencji Teresa Kubas-Hul zapowiada konkretne działania. Chodzi na przykład o pomoc w sfinansowaniu kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji.
Środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-20
PARP liczy na duże zainteresowanie przedsiębiorców.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości współpracuje z giełdą w tym zakresie. Pieniądze na realizację tego projektu będą pochodziły z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-20.
PARP będzie wspierać też start-upy
Agencja chce wspierać także tzw. start-upy. - Chodzi o tworzenie nowych podmiotów gospodarczych w oparciu o bardzo innowacyjne, nowoczesne rozwiązania technologiczne - podkreśliła.
Jak mówiła, Agencja będzie pomagała młodym osobom, które chcą prowadzić własny biznes w oparciu o pozyskane rozwiązanie technologiczne czy na przykład kupiony patent. - Taka osoba zostanie otoczona opieką doświadczonych przedsiębiorców, którzy ocenią czy biznes jest racjonalny, czy jest na niego zapotrzebowanie, czy usługi proponowane przez firmę znajdą swoich klientów na rynku - tłumaczyła.
Pomoc doradców
PARP planuje zaprosić do takich projektów m.in. środowiska naukowe. - W drodze konkursu będziemy wybierać operatorów, czyli ośrodki innowacji, które zarządzają parkami naukowo-technologicznymi, centrami technologicznymi i mają doświadczenie we współpracy z nowo powstającymi firmami. Następnie operatorzy będą wybierać pomysły na biznes - zaznaczyła.
Autorzy wskazanych pomysłów będą mogli liczyć przez 10 miesięcy na pomoc doradcy, który pomoże im rozwinąć projekt, stworzyć biznes plan, przeanalizować rynek, poszukać klientów, a także źródeł finansowania na kolejnych etapach rozwoju firmy.
- Po przejściu kolejnego etapu osoby, które będą chciały rozwijać swój pomysł i uzyskają wysoką jego ocenę, otrzymają środki na inwestycje - dodała.
Takie przedsięwzięcia mają być finansowane z dwóch programów: "Inteligentny Rozwój" i "Polska Wschodnia".
Wiceprezes PARP zwróciła uwagę, że w starej perspektywie unijnej młodzi, którzy dostali wsparcie UE, w bardzo krótkim okresie, nie tylko znalazły dla siebie miejsce pracy, ale stworzyły je dla innych osób. Mówiła o przykładach firm, które najpierw zatrudniały jedną osobę, a teraz ponad sto.
Poinformowała, że z pieniędzy unijnych na lata 2007-2013 PARP wypłaciła już przedsiębiorcom 24 mld zł.
Wiesław Rozłucki: GPW pracuje nad nowymi dobrymi praktykami spółek giełdowych.
REKLAMA
Źródło: Newseria
IAR/PAP, awi
REKLAMA