Złoty odstaje od innych walut regionu. Inwestorów niepokoją planowane przez rząd wydatki

Złoty wyraźnie odstaje "na minus" od forinta, czy czeskiej korony. Wyraźnie to widać w pierwszych dniach nowego roku, gdy inne waluty z naszego koszyka zachowywały się stabilnie.

2016-01-13, 11:15

Złoty odstaje od innych walut regionu. Inwestorów niepokoją planowane przez rząd wydatki
Szansa na umocnienie złotego może pojawić się wiosną. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym, jak plany polityków wpływają na rynek walutowy mówił Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Banku (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ Banku, uważa, że to sytuacja budżetowa i nowe wydatki mogą niepokoić inwestorów.

- Rynek obawia się tego, co może robić rząd w najbliższych miesiącach, czyli kwestii wydatków – mówi gość Polskiego Radia 24.

Kosztowne zapowiedzi rządu

Podczas gdy w większości państw mówi się o ograniczaniu wydatków, zwraca uwagę analityk, polski rząd wprowadza kosztowny program Rodzina 500+, mając także w niedalekiej perspektywie obniżkę wieku emerytalnego oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Na przyszły rok zaplanowana jest także obniżka stawek VAT o 1 pkt proc.

REKLAMA

- To wszystko wiąże się z wyższymi wydatkami z budżetu państwa. Natomiast pytanie, w jakiej skali te przychody będą rzeczywiście osiągnięte. Ściągalność VAT-u może się zwiększyć, ale moim zdaniem nie tak, jak chce rząd. Przychody stoją zatem pod znakiem zapytania, a wydatki nam rosną – podkreśla Marek Rogalski.

Potrzebna lepsza komunikacja z Chinami

Analityk uważa, że w obecnej niepewnej sytuacji gospodarczej, wobec spowolnienia w Chinach, które odbija się także na polskim rynku, rząd powinien zmienić model komunikacji z rynkami.

– W sytuacji, kiedy mamy zamieszkanie w Chinach, kiedy rynek się boi o spowolnienie globalne, należy prowadzić politykę, która informuje inwestorów o tym ryzyku, czyli politykę bardziej ostrożną – uważa gość PR24.

Marek Rogalski prognozuje, że szansa na umocnienie złotego pojawi się na wiosnę, pod warunkiem, że sytuacja w Chinach uspokoi się, a Fed przesunie decyzję o podwyżce stóp procentowych w USA z marca na czerwiec.

REKLAMA

Krzysztof Rzyman, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej