GPW nadal na minusie. Najwięcej traciły banki

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się na minusie.

2016-06-27, 21:11

GPW nadal na minusie. Najwięcej traciły banki
Dzisiaj na GPW najbardziej traciły banki.Foto: Materiały prasowe GPW

Posłuchaj

O sytuacji na GPW i rynkach walutowych w Ekspresie gospodarczym radiowej Jedynki. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Indeks największych spółek giełdowych WIG 20 stracił ponad 2 procent. Taka sytuacja to pokłosie brytyjskiego referendum.

Najbardziej traciły banki – przez waluty i kredyty frankowe

Najwięcej traciły dziś, co nie jest zaskoczeniem, akcje banków.

Jak tłumaczy  doktor Przemysław Kwiecień, główny analityk X TRADE BROKERS, banki są najbardziej narażone ze względu na walutę, kredyty we frankach, i to było już widoczne w piątek.

Najwięcej straciły dziś akcje PKO BP - ponad 5 procent. Akcje ALIOR BANKU, PZU i BZ-WBK poszły też w dół, w okolicach 3 procent.

REKLAMA

O wiele większe, bo nawet 15-procentowe straty notowały dziś akcje brytyjskich banków.

Zyskiwały za to spółki energetyczne

Przy Książęcej w Warszawie zyskiwały za to spółki energetyczne.

Jak komentuje Mikołaj Stępniewski, zarządzający funduszami Investors TFI, są to podmioty wypłacające dywidendy, stąd ich akcje są w pewnym sensie bezpieczna przystanią.

Niepewność na rynkach będzie się jednak utrzymywać nadal

Ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek prognozuje, że największy wpływ na rynki finansowe będą miały informacje napływające z Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

̶  Niepokój na rynkach finansowych utrzyma się przez dłuższy czas, gdyż długo jeszcze nie będziemy wiedzieli kiedy, jak i na jakich warunkach nastąpi rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią – mówi ekonomistka.

Funt najtańszy od 1985 r.

Ciekawie poniedziałek prezentował się na rynku walutowym.

Funt brytyjski w dalszym ciągu pogłębia swoje straty. Dziś zanotował najniższy kurs do dolara od 1985 roku Do brytyjskiej waluty zyskuje także złoty.

Złoty słabszy jednak do dolara

̶  Tyle, że z racji awersji do ryzyka, osłabiają się waluty rynków wschodzących, w tym złoty do dolara – mówi Mikołaj Stępniewski.

REKLAMA

Nie tanieje euro ani frank szwajcarski.

Za Euro płacimy 4 złote i 45 groszy, dolar kosztuje 4 złote, funt brytyjski  5 złotych i 33 grosze, a kurs franka szwajcarskiego to 4 złote i 13 groszy.

Dominik Olędzki, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej