Brexit: na rynkach poprawa nastrojów. Złoty się umacnia
Umacnia się złoty, rosną też wartości indeksów giełdowych. W środę drugi dzień z rzędu obserwujemy poprawę nastrojów na rynkach finansowych, po brytyjskim referendum w sprawie Brexitu.
2016-06-29, 12:51
Posłuchaj
Poprawa nastrojów po Brexicie - relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
Dodaj do playlisty
Główny indeks WIG na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zyskał na otwarciu pół procent, a indeks dużych spółek WIG20 wzrósł o 0,29 procent. Na plusie są także najważniejsze parkiety w Europie.
Złoty zyskuje na wartości. Dolar kosztuje 3 złote 99 groszy, frank szwajcarski 4 złote 7 groszy, euro 4 złote 42 grosze. Za funta brytyjskiego inwestorzy płacą 5 złotych i 33 grosze.
Ekspert z giełdowej spółki XTB, Michał Stajniak:
Źródło: MarketNews24.pl
REKLAMA
Na Zachodzie wzrosty
W zachodniej Europie ponad 1-procentowe wzrosty giełdowych indeksów. Na rynkach nadal dominują spekulacje, że banki centralne na świecie podejmą działania, aby ograniczyć skutki spadków na rynkach wywołanych Brexitem.
Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w środę, że zmobilizuje wszystkie możliwe środki, aby pomóc rynkom.
Z kolei we wtorek Korea Południowa zaproponowała pakiet stymulowania fiskalnego.
Też we wtorek prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi oświadczył, że Brexit sprawia, iż rośnie potrzeba koordynacji polityki monetarnej przez banki centralne na świecie.
- Banki centralne starają się przekonać inwestorów, że są gotowe wesprzeć rynki i to pomaga sentymentowi, ale może być jeszcze za wcześnie, aby wyrażać hura-optymizm - wskazuje James Woods, strateg Rivkin Securities w Sydney.
- Najprawdopodobniej będziemy mieć jeszcze wahania na rynkach. Musimy zobaczyć, co stanie się w Wielkiej Brytanii z sytuacją polityczną po Brexicie - dodaje.
Pozytywne informacje z Niemiec
Rano Niemcy podali pozytywne dane ze swojej gospodarki. Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na lipiec wyniósł 10,1 pkt. wobec 9,8 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 9,8 pkt., bez zmian.
Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł do 18,0 pkt. z 8,3 pkt. Indeks oczekiwań co do dochodów zwyżkował do 59,6 pkt. z 51,8 pkt. poprzednio.
Drożeje ropa naftowa
Na rynkach paliw drożeje ropa naftowa - na giełdzie paliw w Nowym Jorku surowiec zyskuje ponad 1 procent. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX jest wyceniana po 48,39 USD, po zwyżce 54 centy, czyli 1,1 proc.
Inwestorzy czekają tymczasem na przedstawienie przez Wielką Brytanię planu wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej.
Narady europejskich przywódców
W środę w Brukseli kończy się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania przywódców państw UE są konsekwencje referendum w Wielkiej Brytanii, w którym większość opowiedziała się za opuszczeniem Unii.
W środę nieformalne rozmowy będą toczyły się w gronie 27 państw, już bez brytyjskiego premiera Davida Camerona.
Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon spotka się w Brukseli z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Zamierza przedstawić bezpośrednio przed Komisją Europejską stanowisko Szkocji wobec ostatnich wydarzeń związanych z Brexitem.
Sturgeon zapowiedziała, że wykorzysta wszelkie możliwości, by utrzymać Szkocję, wchodzącą obecnie w skład Zjednoczonego Królestwa, w Unii Europejskiej, mimo wyników czwartkowego referendum, w którym większość wyborców zagłosowała za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.
A w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się zgłaszanie kandydatur na następcę Davida Camerona na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej i rządu - potrwa do południa w czwartek. Kandydatury musi zatwierdzić partyjny komitet w pełnym składzie. Po referendum Cameron zapowiedział swoją dymisję.
W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.
Leszek Balcerowicz: skutki Brexitu będą szczególnie niebezpieczne dla krajów takich jak Polska:
Źródło: TVN24/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA