Lekkie spadki na giełdach na początku piątkowej sesji
W piątek rano europejskie parkiety znajdują się lekko pod kreską. Inwestorzy czekają na dane makro z Europy i ze Stanów. Przed sesją Niemcy podali odczyt PKB za II kw., a z Chin napłynęły dane o produkcji przemysłowej.
2016-08-12, 09:54
W czwartek, równo 7 tygodni od brytyjskiego referendum, Euro Stoxx 600 wzrósł na koniec sesji o 0,8 proc. i odrobił całość strat, które poniósł w wyniku głosowania. Indeks śledzący notowania europejskich spółek był na plusie podczas 6 z ostatnich 7 sesji.
Po rozpoczęciu piątkowych notowań Euro Stoxx 50 wzrósł na chwilę powyżej poziomu 200-dniowej średniej kroczącej, po raz pierwszy w 2016 r.
Najmocniej zyskują spółki energetyczne
Podczas porannego handlu, wraz ze zwyżkami cen ropy najmocniej zyskują spółki energetyczne. Najwięcej traci zaś sektor opieki zdrowotnej.
Przed otwarciem sesji w Kopenhadze swoje wyniki podał Maersk. Skorygowany zysk przewoźnika spadł rdr o 88 proc. w II kw. do 134 mln USD z 1,1 mld USD. Rynek oczekiwał spadku zysku do 234 mln USD. Powyżej szacunków okazał się natomiast EBIT spółki. Akcje Maersk zyskują ponad 5 proc.
W centrum uwagi rynków znajdują się w piątek dane makroekonomiczne. O godz. 11.00 Eurostat poda wstępny odczyt PKB za II kw. w strefie euro oraz produkcję przemysłową za czerwiec. Przed sesją napłynęły dane z Niemiec oraz z Chin.
PKB Niemiec wzrósł w II kw. 2016 r.
PKB Niemiec wzrósł w II kw. 2016 r. o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,2 proc. W poprzednim kwartale PKB wzrósł o 0,7 proc., najwięcej od 2 lat.
W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w II kwartale o 1,8 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,4 proc. Wzrost w I kw. zrewidowano w górę o 0,3 proc. do 1,9 proc.
Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 6,0 proc. rdr. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu produkcji rdr o 6,2 proc.
Sprzedaż detaliczna w Chinach w lipcu wzrosła rdr o 10,2 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,5 proc.
PAP, awi
REKLAMA