W Europie trzytygodniowy rajd na giełdach na razie zatrzymany
W Europie handel w poniedziałek bez wzrostów - trwający 3 tygodnie rajd na rynkach zatrzymany. Tanieją spółki energetyczne z reakcji na spadki cen ropy naftowej.
2016-11-28, 10:13
Total SA i BP tracą po ponad 1 procent w reakcji na spadek cen ropy w USA poniżej 46 dolarów za baryłkę.
W poniedziałek ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają kolejną sesję. Na rynku panuje sceptycyzm co do tego, że w OPEC uda się osiągnąć porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy, co wpłynęłoby na poprawę notowań tego surowca na globalnych rynkach paliw.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,93 USD, po zniżce o 13 centów, czyli 0,2 proc., ale podczas poprzedniej sesji surowiec staniał aż o 2 procent.
Inwestorzy jednak nadal koncentrują swoją uwagę na tych wszystkich pozytywach, jakie niesie ze sobą wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA.
- W tym momencie rynki nadal jednak skupiają swoją uwagę na tych wszystkich pozytywach, które niesie ze sobą wybór Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA i na potencjalnym wpływie tego na wzrost gospodarczy - mówi Mark Lister, ekonomista Craigs Investment Partners.
Mocne dane z gospodarki USA
Mocne dane napływające z gospodarki USA oraz perspektywa wzrostu wydatków na rozwój infrastruktury w tym kraju podczas prezydentury Trumpa spowodowały tymczasem dalszą poprawę nastrojów na amerykańskich rynkach akcji.
Główne indeksy na Wall Street ustanowiły w piątek, podczas skróconej sesji, historyczne maksima i zanotowały trzeci tydzień na plusie.
Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,36 proc. i wyniósł 19.152,14 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 2.213,35 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,34 proc. do 5.398,92 pkt.
Wszystkie trzy indeksy ustanowiły w piątek historyczne maksima. Wzrosły o ponad 1 proc. w tym tygodniu i zakończyły trzeci tydzień z rzędu nad kreską.
PAP, awi
REKLAMA