Zachodnie giełdy z minusami: ten tydzień należy do banków centralnych i Holendrów
Na europejskich giełdach przewaga zniżek, ale są one niewielkie. Rynki przygotowują się do środowej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a Holendrzy - do wyborów parlamentarnych.
2017-03-13, 09:58
- W tym tygodniu jest co oglądać - będzie się dużo działo - mówi Jingyi Pan, strateg IG Asia Pte.
W środę, o godz. 19.00 czasu polskiego, amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych oraz poda najnowsze projekcje makroekonomiczne (po raz pierwszy z przedziałem pewności) i oczekiwania względem ścieżki podwyżek w najbliższych latach.
Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa przewodniczącej Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) Janet Yellen.
Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki przedziału stopy funduszy federalnych do 0,75-1,0 proc. wynosi 100 proc. Rynek wycenia na ponad 50-proc. ewentualną podwyżkę również w czerwcu oraz w grudniu.
Rynki z uwagą śledzić będą też retorykę Fed
Rynki z uwagą śledzić będą też retorykę Fed dotyczącą kwestii sumy bilansowej. Rezerwa Federalna posiada w swoim bilansie aktywa warte 4,5 bln USD, które Fed skupował z rynku w ramach programu luzowania ilościowego po ostatnim światowym kryzysie finansowym.
Obecnie Fed utrzymuje sumę na stałym poziomie, reinwestując środki z zapadających papierów z powrotem w bilans. Od początku roku niektórzy członkowie Fed, w związku z postępującą normalizacją polityki monetarnej w USA, wskazują na potrzebę podjęcia dyskusji i stopniowej redukcji sumy bilansowej.
W tym tygodniu swoje posiedzenia mają też banki centralne Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii (w czwartek). Analitycy nie przewidują, aby banki te wprowadziły zmiany w swojej polityce monetarnej.
Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu
W środę tymczasem Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych). Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone 20 marca, wcześniej będą wyniki sondaży exit poll.
Od 2012 r. w Holandii rządzi koalicja liberałów (Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji, VVD) i socjalnych demokratów (Partia Pracy, PvdA). VVD zamierza poprzeć ok. 25 proc. Holendrów, a PvdA ok. 11 proc. Wysokim, ok. 25 proc. poparciem cieszy się eurosceptyczna i nacjonalistyczna Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa.
Analitycy oceniają, że nawet jeśli w tych wyborach wygra PVV Wildersa to nie ma groźby Nexitu, czyli wyjścia Holandii z UE.
Już we wtorek może rozpocząć się Brexit
Tymczasem już we wtorek może rozpocząć się Brexit. W poniedziałek brytyjski parlament będzie ponownie obradował nad ustawą upoważniającą premier Theresę May do formalnego rozpoczęcia procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej.
Według spekulacji brytyjskich mediów Izba Gmin odrzuci poprawki wprowadzone w ubiegłym tygodniu przez Izbę Lordów, którzy zgodzą się na przyjęcie legislacji w oryginalnym, niepoprawionym brzmieniu. Jeśli tak się stanie, premier May będzie mogła już we wtorek wysłać list notyfikujący uruchomienie procedury opuszczenia wspólnoty opisany w artykule 50 traktatu lizbońskiego, rozpoczynając dwuletni okres na zakończenie negocjacji w sprawie Brexitu.
PAP, awi
REKLAMA