Na zachodnich giełdach wahania nastrojów

W zachodniej Europie na giełdach akcji wahania nastrojów i zmienne wskaźniki. Amerykańska polityka monetarna i fiskalna zaczyna "się rozjeżdżać" - podają maklerzy.

2017-03-23, 10:13

Na zachodnich giełdach wahania nastrojów
Na giełdach wahanie indeksów. Foto: TZIDO SUN/Shutterstock.com

Na rynkach wzrosła zmienność. W czwartek w amerykańskim Kongresie odbędzie się głosowanie nad odrzuceniem obowiązującej ustawy o systemie zdrowotnym tzw. Obamacare. Już pojawiły się wątpliwości, czy Republikanie zdołają przekonać wszystkich swoich przedstawicieli w Kongresie do przyjęcia nowej ustawy.

Przyjęcie nowej ustawy ma na celu zmniejszenie obciążeń dla budżetu (880 mld USD w ciągu dekady), co utorowałoby drogę do realizacji wyczekiwanych przez rynek cięć w podatkach dla przedsiębiorstw oraz stymulacji fiskalnej.

Administracja Trumpa wielokrotnie uzależniała przedstawienie szczegółów planu fiskalnego od cięcia kosztów w sektorze zdrowotnym.

Republikanie mają 237 głosów w Izbie Reprezentantów - jeżeli z ich szeregów wyłamie się więcej niż 19 deputowanych, nie zdołają przegłosować nowej ustawy (wymagana jest większość zwykła 218 głosów).

Rynki śledzą wypowiedzi członków Fed

Rynki w tym tygodniu śledzą też z uwagą wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W czwartek oczekiwane jest wystąpienie prezes Fed Janet Yellen i Neela Kashkariego z Fed Minneapolis.

"Na rynkach akcji mieliśmy wzrosty z powodu oczekiwań, że polityka monetarna w USA i polityka fiskalna Trumpa będą współgrać" - mówi Michael Arone, główny strateg inwestycyjny w State Street Global Advisors.

- A to, co się teraz dzieje, to mamy zacieśnianie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, a realizacja polityki fiskalnej już nie wydaje się taka pewna - wskazuje.

Tymczasem w czwartek Niemcy podali dane ze swojej gospodarki - słabsze od oczekiwań.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na kwiecień wyniósł 9,8 pkt. wobec 10,0 pkt. miesiąc wcześniej - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 10,0 pkt., bez zmian.

O 10.30 w Wielkiej Brytanii zostanie podana informacja o sprzedaży detalicznej w II.

Małe zmiany kursu brytyjskiego funta

Na rynkach finansowych małe zmiany kursu brytyjskiego funta, po najgorszym od ponad dekady zamachu terrorystycznym, do jakiego doszło w środę w Londynie.

Cztery osoby - w tym policjant i napastnik - zginęły, a 29 jest w szpitalach po środowym zamachu w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie - poinformowała w czwartek policja. Siedem osób jest w stanie krytycznym.

Wśród zabitych jest zamachowiec, policjant oraz dwie osoby postronne.

W pięciu szpitalach wciąż przebywa 29 osób, z których siedem jest w stanie krytycznym.

Policja aresztowała ubiegłej nocy w Birmingham siedem osób; działania operacyjne podejmowane są także w Londynie i "innych częściach kraju".

Zdaniem policji, napastnik działał w pojedynkę; motywacją sprawcy był międzynarodowy terroryzm.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej