Na europejskich giełdach dominują minorowe nastroje

W zachodniej Europie na giełdach na razie dominują minorowe nastroje - na rynkach przeważają małe spadki indeksów. W piątek w USA podano słabsze od oczekiwań dane z tamtejszego rynku pracy. W nocy na Uniwersytecie Michigan szefowa Fed Janet Yellen odpowie na pytania uczestników spotkania oraz te zadane na Twitterze.

2017-04-10, 09:50

Na europejskich giełdach dominują minorowe nastroje
Giełda (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Vintage Tone/ Shutterstock

W piątek podano w USA, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w marcu wzrosła jedynie o 98 tys. wobec 219 tys. przed miesiącem.

Stopa bezrobocia była nieco lepsza - wyniosła 4,5 proc. wobec 4,7 proc. w lutym.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA w marcu na poziomie 4,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 180 tys.

Po tych danych prezes Fed z St Louis James Bullard ocenił podczas swojego wystąpienia w poniedziałek w Melbourne, że chociaż wskaźniki z amerykańskiego rynku pracy, zwłaszcza liczba utworzonych nowych miejsc pracy, okazały się słabsze niż się tego spodziewano, to nadal są one zgodne z zakładanym w USA wzrostem PKB w tym roku o 2 proc.

Rynki jednak odporne na dane z USA i geopolitykę

Na razie rynki wydają się być odporne na te mieszane wskaźniki z amerykańskiej gospodarki, jak również na wzrost napięcia geopolitycznego po ostatnich działaniach zbrojnych USA w Syrii.

W nocy z czwartku na piątek USA dokonały ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na wtorkowy atak chemiczny na opanowane przez rebeliantów miasto Chan Szajchun, o atak Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Inwestorzy oceniają też potencjalny wpływ na rynki spotkania na szczycie przywódców USA i Chin, do którego doszło w ubiegłym tygodniu.

Prezydent Donald Trump ocenił w sobotę, że jego rozmowy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem przebiegły dobrze, ale "tylko czas pokaże", czy da się osiągnąć jakikolwiek postęp w rozwiązywaniu sporu wokół handlu USA z Chinami.

Wcześniej minister handlu USA Steve Mnuchin zapowiedział, że obie strony przedstawią w ciągu 100 dni swe projekty dotyczące większego zrównoważenia wymiany dóbr i usług między Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Trump wielokrotnie krytykował Chiny za utrzymywanie wysokiej nadwyżki eksportu nad importem w handlu z USA oraz za przechwytywanie miejsc pracy, które w innym przypadku zajmowaliby Amerykanie.

Janet Yellen odpowie późnym wieczorem

W poniedziałek znaczenie dla globalnych inwestorów może mieć wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen na Uniwersytecie Michigan (22.00), która będzie odpowiadać na pytania uczestników spotkania i te zadane na Twitterze.

Wcześniej, o 10.30, na rynku nastąpi publikacja wskaźnika zaufania inwestorów w strefie euro w IV, podawanego przez Sentix.

Kanclerz Angela Merkel spotka się zaś w poniedziałek z szefową MFW Christine Lagarde, prezesem Banku Światowego Jimem Yongiem, sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią i dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo. Konferencja prasowa o godz. 19.

Rosja czynnikiem wzrostu cen ropy

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,7 proc. w reakcji na informacje, że w Rosji trwają dyskusje na temat przedłużenia na II połowę roku mniejszych dostaw surowca z tego kraju.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,62 USD, po zwyżce o 38 centów, czyli 0,7 proc. Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 28 centów, czyli 0,5 proc., do 55,52 USD za baryłkę.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej