Inwestorzy na europejskich giełdach ostrożni, dominują spadki indeksów

W zachodniej Europie na giełdach dominują spadki indeksów. Na rynkach ostrożne reakcje inwestorów z powodu wzrostu napięcia geopolitycznego i pytań związanych ze ścieżką zmian stóp procentowych w USA - podają maklerzy.

2017-04-11, 10:10

Inwestorzy na europejskich giełdach ostrożni, dominują spadki indeksów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: TZIDO SUN/Shutterstock.com

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest gotowy ponownie wydać rozkaz ataku na syryjskie cele, jeśli władze w Damaszku znowu użyją broni chemicznej - zapowiedział w poniedziałek Biały Dom.

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer podkreślił, że władze w Syrii powinny wyciągnąć wnioski z zeszłotygodniowego ataku rakietowego. Dodał, że jeśli atakuje się "dzieci", wtedy należy liczyć się z odpowiedzią prezydenta Trumpa.

Tymczasem według ministra obrony USA Jamesa Mattisa piątkowy atak rakietowy na syryjską bazę sił powietrznych zniszczył 20 proc. zdolnych do prowadzenia działań bojowych samolotów tego kraju.

Brytyjska premier Theresa May rozmawiała w poniedziałek z Donaldem Trumpem. Liderzy dyskutowali m.in. o reakcji na atak chemiczny syryjskiego reżimu oraz strategii wobec Rosji. Trump podziękował May za wsparcie dla amerykańskiego ataku na lotnisko syryjskiego reżimu, z którego startowały samoloty, które zbombardowały Idlib.

"Premier i prezydent zgodzili się, że istnieją ramy czasowe, w których należy przekonać Rosję, że dalszy sojusz z prezydentem Syrii Asadem nie jest w jej strategicznym interesie" - zaznaczono w komunikacie Downing Street.

Z kolei przebywający na szczycie G7 we Włoszech brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zapowiedział w poniedziałek, że w przypadku dalszego poparcia rządu w Moskwie dla syryjskiego reżimu Wielka Brytania będzie proponować wprowadzenie dalszych sankcji wobec Rosji. Wcześniej odwołał także swoją wizytę w Moskwie.

Zadania FED zmieniły się

Tymczasem szefowa Fed Janet Yellen wskazała podczas poniedziałkowego spotkania na Uniwersytecie Michigan, że zadania amerykańskiej Rezerwy Federalnej zmieniły się - z instytucji działającej na rzecz pokryzysowego uzdrowienia gospodarki USA w taką, która ma na celu utrzymanie wzrostu w gospodarce.

"Wcześniej naciskaliśmy pedał gazu starając się dać gospodarce wszystko, co mogliśmy. Teraz Fed stara się dawać gospodarce trochę gazu, ale nie za dużo" - stwierdziła Yellen.

Dodała, że stanowisko polityki monetarnej jest teraz bliżej neutralnego.

Yellen spodziewa się, że gospodarka USA będzie nadal rosła w umiarkowanym tempie i że stopniowe podwyżki stóp procentowych "umieszczą Fed w miejscu, w którym powinien być".

Szefowa Fed, której kadencja kończy się w przyszłym roku, stwierdziła, że ważne jest uniknięcie zbyt powolnego podnoszenia stóp procentowych, ale też zbyt szybkiego ich podwyższania.

"Nie chcemy być w pozycji, kiedy musielibyśmy szybko podwyższać stopy procentowe, co mogłoby spowodować recesję" - podkreśliła.

Yellen oceniła, że stopa bezrobocia w USA na poziomie 4,5 proc. jest nieco poniżej tego, co zarówno ona sama jak i wielu jej kolegów z Fed uważa za najniższy poziom do podtrzymania. Dodała, że inflacja w USA jest nadal nieco poniżej targetu.

We wtorek spodziewane jest wystąpienie prezesa Fed z Minneapolis. Neel Kashkari weźmie udział w spotkaniu Minnesota Business Partnership w Minneapolis - od 19.45.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej