Ceny ropy naftowej mocno w dół. W tym tygodniu spadły już o 10,5 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno spadają. W ciągu 10 minut surowiec potaniał o ponad dolara i jest już wyceniany poniżej 45 dolarów za baryłkę. To zły tydzień dla cen ropy, bo staniała ona już o ponad 10 proc.

2017-05-05, 19:08

Ceny ropy naftowej mocno w dół. W tym tygodniu spadły już o 10,5 proc.
Ceny ropy naftowej w dół. Foto: PhotoStock10/Shutterstock.com

Posłuchaj

Nadal tanieje ropa - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,76 USD, po zniżce o 1,76 USD, czyli 3,9 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1,74 USD, czyli 3,6 proc., do 46,64 USD za baryłkę.

Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw ropy na rynki paliw. Produkcja surowca przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie.

Takie ustalenia dotyczą pierwszych sześciu miesięcy 2017 r. Porozumienie o zmniejszeniu dostaw ropy przez kartel może zostać jednak przedłużone jeszcze na II połowę roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu.

Produkcja ropy w USA wzrosła o 28.000 baryłek

Wcale nie zraża to producentów ropy w USA, którzy dostarczają na rynek coraz więcej swojej ropy.

W ubiegłym tygodniu w USA produkcja ropy wzrosła o 28.000 baryłek. Był to już 11. z kolei tydzień, gdy Amerykanie produkowali więcej ropy i najdłuższe takie pasmo wzrostowe od końca listopada 2012 roku.

Produkcja ropy w USA wynosi obecnie 9,29 mln baryłek dziennie, najwyżej od sierpnia 2015 roku - wynika z danych Departamentu Energii USA.

- Widzimy na rynkach silne reakcje i zmianę nastrojów - mówi Victor Shum, wiceprezes IHS Energy w Singapurze.

- Ceny ropy wystrzeliły do ponad 50 dolarów za baryłkę po podpisaniu porozumienia przez OPEC pod koniec ubiegłego roku, a teraz powracają "do rzeczywistości", bo Amerykanie dostarczają coraz więcej surowca - dodaje.

Ric Spooner, główny analityk rynku CMC Markets w Sydney, zwraca z kolei uwagę na rozczarowanie na rynkach paliw.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej