Na europejskich parkietach przewaga kupujących

To dzień publikacji wielu wskaźników makro z Europy i USA. Ważne będą dane, jak zachowują się amerykańscy konsumenci - podają maklerzy.

2017-05-12, 10:20

Na europejskich parkietach przewaga kupujących
Giełdowe indeksy radzą sobie nieźle. Foto: Pixabay.com

O 14.30 zostanie podana informacja o sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu sprzedaż wzrosła o 0,6 proc. po spadku w marcu o 0,3 proc., a z wykluczeniem aut - że wzrosła o 0,5 proc., podczas gdy w marcu pozostała bez zmian.

O tej porze będzie też podany CPI za kwiecień.

O 16.00 zaś na rynku pojawi się wyliczenie wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów w pierwszej części maja, podawane przez Uniwersytet Michigan. Tu analitycy spodziewają się 97 pkt., bez zmian wobec kwietnia.

Również o 16.00 zostanie opublikowany raport o zapasach w biznesie w USA w marcu. Oczekuje się wzrostu o 0,1 procent wobec +0,3 proc. miesiąc wcześniej.

W piątek oczywiście nie zabraknie komentarzy przedstawicieli Fed. Rozpoczyna prezes Fed z Chicago Charles Evans - od 15.00 w Dublinie uczestniczy w panelu na temat warunków gospodarczych i polityki monetarnej.

O 16.30 Evans udzieli wywiadu TV Bloomberg w programie "European Markets Close" Manusa Cranny.

O 18.30 prezes Fed z Filadelfii Patrick Harker rozpocznie wykład w Drexel University.

W czwartek William Dudley, prezes Fed z Nowego Yorku, ocenił, że amerykańska gospodarka znajduje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja tuż poniżej 2-proc. celu. Dodał, że jeżeli gospodarka będzie rozwijała się "powyżej trendu", Fed będzie stopniowo rezygnować z akomodacyjnej polityki monetarnej.

Dudley opowiedział się za rozpoczęciem redukcji sumy bilansowej Fed jeszcze w 2017 r. lub w 2018 r., o ile pozwoli na to sytuacja w gospodarce, a cały proces będzie prowadzony bardzo ostrożnie i dobrze komunikowany rynkom.

W jastrzębim tonie wypowiedział się wcześniej Eric Rosengren, prezes Fed z Bostonu, który stwierdził, że amerykańska Rezerwa Federalna powinna w 2017 r. jeszcze trzykrotnie podwyższyć koszt pieniądza oraz rozpocząć redukcję sumy bilansowej bezpośrednio po kolejnej podwyżce stóp procentowych, by uniknąć przegrzania gospodarki.

Mediana przewidywań członków Fed odnośnie poziomu stóp procentowych na koniec 2017 r. sugeruje trzy podwyżki.

Rynek terminowy w 100 proc. wycenia szanse na zacieśnienie polityki monetarnej przez Fed w czerwcu. Prawdopodobieństwo kolejnej, trzeciej w 2017 r., podwyżki w grudniu zbliżyło się ostatnio do ok. 60 proc.

Pozytywne dane z niemieckiej gospodarki

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc., po wzroście w IV kw. o 0,4 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,7 proc., po wzroście w IV kw. o 1,8 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 2,9 proc. rdr po wzroście w IV kw. o 1,3 proc. Tu oczekiwano 2,8 proc.

O 11.00 inwestorzy poznają jeszcze wyliczenia o produkcji przemysłu w strefie euro w marcu. Ekonomiści prognozują mdm wzrost produkcji o 0,3 proc., a rdr wzrost o 2,3 proc.

Ropa w końcu ma "zwyżkowy" tydzień

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale w ciągu poprzednich dwóch dni zyskały 4,3 proc. Surowiec zakończy ten tydzień zwyżką, po raz pierwszy od miesiąca, bo amerykańskie zapasy ropy spadają szybciej i mocniej niż wynosi średnia pięcioletnia.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,93 USD, po zwyżce o 10 centów.

Zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 5,25 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 522,53 mln baryłek - poinformował w środę Departament Energii. Analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2 mln baryłek.

To piąty z rzędu tydzień, w którym doszło do uszczuplenia stanów magazynowych ropy. Na koniec marca zapasy ropy wynosiły rekordowe 535,5 mln baryłek.

Na giełdach brak wiary w utrzymanie wzrostów indeksów

Analitycy wskazują, że pomimo złagodzenia wpływu czynników politycznych na nastroje na rynkach, po wyborach prezydenckich we Francji, inwestorzy nie są przekonani co do tego, że możliwe jest podtrzymanie zwyżek na giełdach akcji.

"Wydaje się, że chociaż ryzyko polityczne osłabło, inwestorzy pozostają daleko od przekonania, że możliwe jest utrzymanie wzrostów na giełdach bez dalszych dowodów wskazujących na odbicie wskaźników gospodarczych" - pisze w nocie Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej