GPW, PFR, BIK i IAiR podpisały umowę inwestycyjną ws. utworzenia wspólnej agencji ratingowej
Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju, Biuro Informacji Kredytowej i Instytut Analiz i Ratingu podpisały umowę inwestycyjną z zamiarem utworzenia wspólnej agencji ratingowej. Agencja rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 r.
2018-07-19, 12:30
GPW, PFR i BIK chca, aby struktura akcjonariatu Instytutu Analiz i Ratingu odzwierciedlała równy udział kapitałowy wszystkich tych podmiotów w IAIR (po jednej trzeciej).
- Przewidziane zasilenie kapitałowe pozwoli na pełne rozwinięcie działalności do czasu osiągnięcia przychodów umożliwiających samodzielne finansowanie działalności - czytamy w komunikacie. Agencja rozpocznie działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 r., oferując uczestnikom rynku pierwsze produkty analityczne.
Niezbędnym warunkiem rozpoczęcia działalności ratingowej przez Instytut Analiz i Ratingu jest rejestracja w Europejskim Nadzorze Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Podpisana umowa otwiera drogę do rozpoczęcia tego procesu.
Podpisana przez GPW, PFR, BIK i IAiR umowa inwestycyjna jest następstwem zawartego 28 listopada 2017 r. porozumienia, które dotyczyło współpracy w zakresie rozwoju Instytutu Analiz i Ratingu, zajmującego się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym podmiotów gospodarczych, przede wszystkim emitentów obligacji.
Głównym zadaniem wspólnej agencji ratingowej będzie budowanie w Polsce kultury ratingu poprzez oferowanie usług szerokiemu kręgowi podmiotów przede wszystkim z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Misją agencji będzie wypełnienie istniejącej na rynku polskim luki w dostępie do krajowego ratingu, analiz i ocen ryzyka.
Ponadto, działanie agencji ratingowej ma również służyć zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych.
Funkcjonowanie niezależnej instytucji ratingowej ma zwiększyć wiarygodność, przejrzystość i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego w szczególności poprzez zapewnienie możliwości lepszego oszacowania ryzyka przez podmioty finansowe i niefinansowe.
Rozwój agencji ratingowej stanowi jeden z elementów "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", jest także jedną z inicjatyw strategicznych zaktualizowanej strategii GPW do 2022, która 27 czerwca 2018 r została zaprezentowana przez Giełd
REKLAMA