Drony, drukarki 3D i beacony – to nowe specjalności Polski
Drony i drukarki 3D - z tymi nowymi technologiami polskie firmy radzą sobie coraz lepiej i z powodzeniem konkurują z innymi firmami na świecie. Nie pozostają też w tyle pod względem internetu rzeczy, czyli wzajemnej komunikacji urządzeń.
2015-02-04, 10:14
Posłuchaj
Jak podkreśla Jakub Wróbel, z firmy Deloitte, ten rok pod względem technologicznym będzie zdominowany właśnie przez internet rzeczy.
Wyjaśnia, że chodzi o komunikowanie się między sobą urządzeń, odbieranie i wysyłanie przez nie danych i podejmowanie odpowiednich czynności z tym związanych, np. przez inteligentne liczniki poboru prądu elektrycznego.
Polski beacon coraz bardziej znany na świecie
Polskie firmy coraz śmielej wchodzą też na rynek beaconów, czyli małych czujników, komunikujących się ze smartfonami.
10 procent drukarek 3D pochodzi z Polski
Jesteśmy tez coraz poważniejszym graczem na rynku druku 3D. Jak mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor działu Doradztwa Finansowego w Deloitte, ci producenci bardzo szybko złapali falę nowego produktu. W poprzednim roku te firmy wytworzyły 10 procent całej globalnej sprzedaży drukarek 3D. Co więcej, ocenia się, że 2015 r. nie będzie gorszy, na pewno wyprodukują ich znacznie więcej. – Takie firmy jak BMW czy Dell zamawiają drukarki 3D w Polsce – podkreśla Agnieszka Zielińska.
REKLAMA
Drony „rodzą się” w Polsce
Okazuje się, że Polska jest też mocna w produkcji dronów. Jak mówi Zielińska, na pewno pomogła polska tradycja lotnicza, stąd być może taka łatwość wejścia w ten bardzo nowoczesny produkt. Polska jest dostawcą podzespołów i części tych maszyn dla kluczowych podmiotów zbrojeniowych na świecie.
Jak wynika jednak z raportu Deloitte, są dziedziny, które skutecznie bronią się przed nowoczesnymi technologiami. To rynek książki – w tym roku 8 na 10 sprzedanych na świecie książek zachowa formę papierową.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA
Polecane
REKLAMA