Nowoczesna gospodarka to silny rynek kapitałowy

32 miliony złotych - takie straty poniosły firmy inwestycyjne w Polsce na działalności maklerskiej w 2014 roku. W związku z tym Izba Domów Maklerskich domaga się wzmocnienia swojej branży, co może wpłynąć na efektywność krajowego rynku kapitałowego. Jak z tego skorzystają polskie przedsiębiorstwa i nasza gospodarka mówi Waldemar Markiewicz - prezes zarządu Izby Domów Maklerskich, w rozmowie z Kamilem Piechowskim.

2015-06-19, 20:40

Nowoczesna gospodarka to silny rynek kapitałowy
Domy maklerskie podstawą nowoczesnej gospodarki. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O tym jak ważne jest finansowanie rynku kapitałowego, w radiowej Jedynce, mówił Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Warunkiem unowocześnienia gospodarki europejskiej, czytaj gospodarki polskiej, jest zwiększenie finansowania rynku kapitałowego, a to odbywa się za pośrednictwem domów maklerskich, które doradzają w lokowaniu kapitału, wyceniają spółki, obsługują inwestorów. Więc jak chcemy unowocześniać polską gospodarkę, musimy mieć silny krajowy sektor domów maklerskich, zatrudniających tych ludzi, którzy to właśnie robią – tłumaczy Waldemar Markiewicz.

Unia rynków kapitałowych

- Rzeczywiście, to może pomóc stworzyć w Polsce warunki, nie gorsze niż mają najbardziej rozwinięte rynki krajów wysoko rozwiniętych, gdzie jest znacznie większa świadomość co do roli rynku kapitałowego, wzrostu gospodarki i zamożności społeczeństwa. Powinniśmy podjąć działania, żeby w Polsce były lepsze warunki, żeby tutaj rejestrować firmy inwestycyjne, aby kapitał zagraniczny chciał inwestować w Polsce. Powinniśmy walczyć o lepsze warunki a nie takie same – dodaje.

Beneficjentami tych działań będą małe i średnie przedsiębiorstwa

- Istotą funkcjonowania rynku kapitałowego, po pierwsze jest to, że bardziej jest skłonny do inwestowania w firmy innowacyjne bo inwestorzy poszukują wyższych stóp zwrotu, chociaż temu towarzyszy większe ryzyko, po drugie, rynki kapitałowe są szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, dla których dostęp do kredytów bankowych jest ograniczony – mówi Waldemar Markiewicz.

Nie polegajmy na funduszach europejskich

- Finansowanie z Unii, ten budżet 106 mld euro, które Polska dostała na lata 2014 – 2020, to się skończy. Z jednej strony korzystamy z Unii Europejskiej, ale mój apel: Nie dryfujmy, tylko tworzymy lepsze warunki, niż mają konkurencyjne kraje – dodaje ekspert.

REKLAMA

Rozwój polskiej branży krajowych rynków kapitałowych pozwoli na większą konkurencyjność polskich firm z przedsiębiorstwami międzynarodowymi.

Kamil Piechowski

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej