Program dla Śląska: potrzeb przedsiębiorczości
We wtorek, w Katowicach, na specjalnym wyjazdowym posiedzeniu rząd ma przyjąć długo wyczekiwany program dla Śląska. Jego celem ma być łagodzenie negatywnych skutków likwidacji kopalń.
2015-06-29, 17:50
Posłuchaj
Szczegółów na razie nie znamy, ale jak mówił w radiowej Jedynce Tomasz Zjawiony wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach działań jakie można podjąć jest również wiele.
Przemyślana i zaplanowana restrukturyzacja
- Należało by, zacząć od planu na rozwój regionalny, czyli od stworzenia metropolii na Górnym Śląsku, następnie nie można zapomnieć, o przemyślanej i zaplanowanej restrukturyzacji i, o rozwiązaniach, które będą służyły uzdrowieniu górnictwa. Nie można również zapomnieć, o rekultywacji, o gospodarce, która będzie miała na celu wykorzystanie zdegradowanych terenów pokopalnianych, które zostaną przy restrukturyzacji górnictwa i również trzeba mieć na to plan - tłumaczy Zjawiony.
W tym kontekście mówi się o rozszerzeniu i dalszym rozwoju Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zdaniem naszego gościa to dobre rozwiązanie, ale wymagałoby też innego trochę niż obecnie podejścia do specjalnych stref ekonomicznych. Chodziłoby o wspieranie tych mniejszych i średnich firm.
Małe i średnie firmy podstawą rozwoju Śląska
- W przypadku śląska musimy myśleć nad tym, aby rozwijać małe i średnie firmy. Większość z tych górników, którzy są bardzo dobrze wykształceni pod kątem produkcyjnym, przemysłowym, będzie gdzieś musiało znaleźć miejsce zatrudnienia. Nie zawsze będą to duże korporacje, nie zawsze będą to firmy z branży automotive dlatego, mała i średnia przedsiębiorczość będzie tutaj wyjątkowo istotnym elementem, tej restrukturyzacji. Pod tym kątem, specjalna strefa powinna być wsparta programem rządowym, co by spowodowało otwarcie na małe firmy. W tej chwili jest ograniczenie przychodów i ograniczenie ilości pracowników. Mam nadzieję, że takie zmiany jeżeli chodzi o specjalną strefę będą negocjowane - dodaje Tomasz Zjawiony.
REKLAMA
Od początku swojego istnienia, katowicka specjalna Strefa ekonomiczna pozyskała ponad 200 firm, które zainwestowały ponad 21 miliardów złotych i utworzyły około 53 tysięcy miejsc pracy. Główną branżą, która się na terenie strefy rozwija jest motoryzacja.
Sylwia Zadrożna
Polecane
REKLAMA