Bardzo dobre wyniki branży leasingowej

W I półroczu 2015 r. branża leasingowa odnotowała ponad 13 procentowy wzrost wartości nowych kontraktów, dzięki sfinansowaniu transakcji o wartości blisko 24 mld zł. Leasing jest głównym, obok kredytu zewnętrznym źródłem finansowania inwestycji. Najczęściej przedmiotem leasingu są samochody osobowe i ciężarowe, ale z punktu widzenia gospodarki korzystne są też inne tendencje - podkreśla Wojciech Rybak ze Związku Polskiego Leasingu.

2015-07-31, 18:45

Bardzo dobre wyniki branży leasingowej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O sytuacji w branży leasingowej, w radiowej Jedynce, mówił Wojciech Rybak ze Związku Polskiego Leasingu. /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- W tym roku mamy kilka rekordów, przede wszystkim jest to łączna wartość nowo zawartych umów, w pierwszym półroczu, która przekracza jakąkolwiek osiągniętą do tej pory wielkość przez rynek leasingu w Polsce. Dzisiaj prognozujemy, że łączna produkcja w skali 2015 roku, może otrzeć się o 50 mld złotych – mówi.

- Stabilnie rosną również floty w wynajmie. Jest to usługa, którą firmy wynajmu oraz firmy leasingowe, które takie usługi świadczą, rozwijają bardzo stabilnie i konsekwentnie – dodaje.

Polska gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji

- Widać to z publikowanych danych, już po drugim kwartale. Mamy też bardzo dobre prognozy jeżeli chodzi o konsumpcję i produkcję przemysłową. Cieszy to, że ruszyły inwestycje w maszyny i urządzenia, czyli rośnie nie tylko branża rolna, która do tej pory, wspomagała się dosyć dużymi dotacjami unijnymi,  ale również inne maszyny przemysłowe, linie technologiczne. Niewielki spadek mamy tylko na rynku maszyn i urządzeń medycznych, a wszystkie pozostałe rosną w dosyć przyzwoitym tempie – zaznacza Wojciech Rybak.

Polski rynek leasingu jest rynkiem dojrzałym

- Jeśli porównamy się z innymi rynkami Europy, to powiedział bym, że nasz rynek od strony regulacji prawnych i otoczenia finansowego jest na pewno rynkiem dojrzałym, ponieważ instytucje finansowe są stabilne i pokazują dobre wyniki i dobry potencjał do finansowania potrzeb polskiej gospodarki. Natomiast dynamika wzrostu jest wyższa. W 2014 roku, rynek leasingowy w Polsce urósł o 21,3 proc., podczas gdy rynek europejski rósł nieco poniżej 10 proc. - tłumaczy gość.

REKLAMA

W łącznej strukturze rynku leasingowego pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe stanowią ponad 36 procent inwestycji, maszyny i urządzenia już 33 procent.

Elżbieta Mamos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej