Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce

Pierwsze Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały w latach 90 - tych i miały przyciągnąć do nas inwestorów, i zwiększyć liczbę miejsc pracy i to się udało.

2015-08-19, 19:47

Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce
Jak sprawdziły się SSE?. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O wynikach działalności SSE w Polsce, w Polskim Radiu 24, mówi Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Dziś zatrudniają 296 tys. pracowników i przyciągnęły inwestycje warte blisko 102 mld zł - ale sama idea działania stref w obecnym kształcie i w nowej rzeczywistości gospodarczej, jest dziś formą nieuczciwej konkurencji - tłumaczy Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

- Specjalne Strefy Ekonomiczne wpływają na konkurencyjność. Firmy, które funkcjonują w obrębie tych stref mają preferencyjne warunki, w stosunku do firm funkcjonujących w innych częściach kraju – mówi.

Cała Polska powinna być SSE

- Oczywiście, prawda jest taka, że najlepiej jakby Polska cała była taką Specjalną Strefą Ekonomiczną, aby wszystkie gminy, czy też grunty będące w posiadaniu skarbu państwa, były tak przygotowane, aby inwestycje na ich terenach były jak najprostsze. Dobrze byłoby, gdyby te warunki były ujednolicone w większej ilości miejsc w Polsce, i gdyby warunki prowadzenia działalności gospodarczej były po prostu lepsze – dodaje.

SSE to specjalne obszary, w których przedsiębiorcy mogą prowadzić swój biznes na preferencyjnych zasadach i korzystać ze zwolnień z podatku dochodowego.

REKLAMA

Justyna Golonko, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej