Jaką rolę pełni operator wyznaczony?
Konkurs na usługi w charakterze operatora wyznaczonego na lata 2016-2020 wygrała, jak wiadomo, Poczta Polska. Obowiązek posiadania takiego operatora nakłada na kraje członkowskie Komisja Europejska. Raport o potrzebie i zmianie zadań operatora wyznaczonego przygotowała firma PwC. Michał Mazur, szef zespołu do spraw transportu i logistyki w PwC
2015-12-16, 19:44
Posłuchaj
Operator wyznaczony świadczy usługi powszechne, czyli ogólnie dostępne, po przystępnej cenie, na takich samych zasadach na terenie całego kraju - mówi Michał Mazur, szef zespołu do spraw transportu i logistyki w PwC.
- Jednolite ceny przesyłek listowych, niezależnie czy wysyłamy je z Rzeszowa do Szczecina, czy z Warszawy do Warszawy. Ujednolicone czasy doręczeń – wyjaśnia.
Co zamiast listów?
Jednak na świecie, i również w Polsce, o 5 do 10 procent rocznie spada wolumen listów, w związku z czym rosną koszty utrzymania takiej usługi. Z drugiej strony, jest kilka obszarów ważnych społecznie, które się rozwijają - zauważa Grzegorz Urban z PwC.
- Jest to cały obszar e-commerce. Dotarcie z handlem i przesyłkami do małych miast, obszarów wiejskich, gdzie nie ma sklepów, nie ma galerii handlowych. Ten wyznaczony operator jest takim naturalnym miejscem, dzięki któremu przepływ towarów pomiędzy sklepami internetowymi, a tymi obszarami mniej zaludnionymi występuje – tłumaczy.
REKLAMA
To istotne, bo 40 procent ludności w Polsce zamieszkuje obszary wiejskie, a handel internetowy rośnie o 25 procent rocznie. Do usług, które przejmuje na świecie i w Europie operator wyznaczony, należą te wykonywane w imieniu administracji rządowej i samorządowej - dodaje Michał Mazur.
Na poczcie nie tylko poczta
- Wyznaczeni operatorzy pocztowi bardzo często stają się partnerem dla administracji rządowej, gdzie każdy obywatel, który nie ma komputera, może przyjść na pocztę, skorzystać z Internetu i znaleźć pomoc w realizowaniu różnych usług administracyjnych - mówi.
- W Wielkiej Brytanii możemy wyrobić prawo jazdy na poczcie, w Czechach na poczcie są dostępne wszelkie rejestry. Coraz więcej krajów wprowadza tego typu udogodnienia dla obywateli – dodaje.
Wsparcie państwa
Newralgicznym momentem jest oczywiście wsparcie finansowe operatora wyznaczonego. Tradycyjnie usługa powszechna była zasilana z przychodów listowych, które z oczywistych powodów maleją oraz z budżetu państwa - mówi Grzegorz Urban.
REKLAMA
- Przekazanie wszelkiego rodzaju usług elektronicznych, wyciągów, czy usług dla obywateli do placówki pocztowej zwiększa wygodę ale również pomaga finansować te placówki, które są najdalej, najmniej opłacalne, w których trzeba najwięcej dołożyć pieniędzy, aby one w ogóle funkcjonowały – podkreśla.
We Francji w ostatnich trzech latach państwo przeznaczało na operatora wyznaczonego pół miliarda euro rocznie - mówi Michał Mazur.
- W Polsce, to dofinansowanie dopiero co zostało zatwierdzone przez komisje europejską. Będzie to poniżej 100 mln złotych. Z czego 95 procent tej kwoty będzie musiała wyłożyć sama Poczta Polska - dodaje.
Pozostałe 5 procent mają wyłożyć inni operatorzy pocztowi.
REKLAMA
W wielu krajach właśnie wyznaczeni operatorzy pocztowi zaczynają odgrywać także coraz większą rolę w walce z wykluczeniem cyfrowym.
Aleksandra Tycner, fko
Polecane
REKLAMA