Powstaną smart city? Potrzebę są zmiany w prawie

W październiku 2015 została przyjęta Krajowa Polityka Miejska. Jest to dokument, który określa kierunki rozwoju polskich miast w najbliższych latach.

2016-04-12, 11:06

Powstaną smart city? Potrzebę są zmiany w prawie
Nysa. Widok na Stare Miasto. Foto: Jacek Halicki [CC BY-SA 3.0] via Wikimedia Commons

Posłuchaj

O Krajowej Polityce Miejskiej w Polskim Radiu 24 mówi Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jednak szczytne założenia stworzenia "miasta do życia" mogą pozostać jedynie na papierze. Przeszkód jest wiele - mówił w Polskim Radiu 24, Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland.

Potrzebne są zmiany w prawie

- Ta polityka wskazuje na to, co samorządy powinny robić. Ale nie możemy zapominać, że samorządy bez odpowiedniego wsparcia na szczeblu centralnym, nie będą w stanie realizować tych założeń. Samorządy potrzebują zmian w prawie, które ułatwią wprowadzenia dobrych pomysłów. Potrzebują także takich regulacji dotyczących swojego finansowania, czy też pewnych przesunięć, tak żeby realizacja tych postulatów była możliwa – wyjaśnia gość.

Współpraca PPP wymaga kompetencji

Jednym ze źródeł finansowania zmiany oblicza polskich miast mogłyby być pieniądze pochodzące od inwestorów prywatnych, którzy działaliby z samorządami na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Formuła PPP jednak w Polsce na razie nie jest powszechnie stosowana.

- To jest instytucja, która nie jest w Polsce w pełni wykorzystana. Mamy bardzo dobre przykłady z Francji lub w Anglii, w których to krajach PPP stanowi znaczną część rynku infrastruktury i usług publicznych. To jest element, który mógłby być wykorzystany do wsparcia realizacji Krajowej Polityki Miejskiej. PPP to jest trudna instytucja, potrzeba znacznych kompetencji i  wsparcia ekspertów, by realizować takie zadania. Samorządy mogą nie mieć do tego właściwego przygotowania, zaplecza – podkreśla rozmówca.

REKLAMA

Strefy niskiej emisji spalin

Wśród rozwiązań, jakie proponuje Krajowa Polityka Miejska znajdują się między innymi strefy niskiej emisji spalin, racjonalny system parkingów, rozbudowanie sieci ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów miejskich. KPM zachęca miasta również do wdrażania inteligentnych systemów sterowania ruchem czy zasobami naturalnymi, np. energooszczędnego oświetlenia.

Błażej Prośniewski, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej