Eksperci "Rządów Pieniądza": "przechodzimy w stronę deficytu budżetowego"

-Mam nadzieję, że w nowym Parlamencie będzie szansa na dyskusje o konkretnych sprawach z zakresu gospodarki i spraw społecznych, a nie tylko na spór dla zasady i głosowania blokiem za lub przeciw – mówił Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej", gość środowej audycji "Rządy Pieniądza".   

2019-11-13, 13:04

Eksperci "Rządów Pieniądza": "przechodzimy w stronę deficytu budżetowego"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Natee K Jindakum

Posłuchaj

13.11.2019 Rządy Pieniądza (Polskie Radio24)
+
Dodaj do playlisty

Jak zauważył drugi z zaproszonych ekspertów Adam Ruciński ze spółki doradczej BTFG, jednym z pierwszych tematów w nowym parlamencie na pewno będą 13 i 14 emerytury, ale też szerzej sam projekt przyszłorocznego budżetu państwa.

- Zobaczymy jak będą zachowywać się posłowie (…). Np. w dyskusji o 13, 14 emeryturze można próbować ją zwiększać, gdy za to się nie odpowiada- zauważył.

Ciężkie czasy dla gospodarki

REKLAMA


Jak stwierdził Maciej Wośko : "za nami jeden dzień wielkiego święta demokracji, ale już dziś wracamy niestety do polskiej rzeczywistości i sporów".

- Gdyby było tak, że opozycja w poprawkach do budżetu zaproponuje jakiś progres, a nie tylko będzie blokowała propozycje PiS, to byłoby doskonale – podkreślił gość "Rządów Pieniądza".

Maciej Wośko potwierdził, że pierwszym tematem, jaki podejmie nowy Parlament będzie właśnie dyskusja o budżecie, ale potrzebne będą też zmiany w ustawach, które umożliwią funkcjonowanie na nowo zorganizowanych ministerstw.

Z kolei  Adam Ruciński stwierdził, że "przechodzimy w stronę deficytu budżetowego". Odniósł to do pojawiających się opinii, że nie będzie jednak rezygnacji z limitu 30-krotności składek na ZUS, z czego budżet miał uzyskać ponad 5 mld zł.

REKLAMA

- W związku domniemanym odstąpieniem od likwidacji limitu 30-krotności zmierzamy w stronę deficytu budżetowego. Należy spojrzeć prawdzie w oczy – ocenił Adam Ruciński.

Ale też dodał z naciskiem, że "mówimy o bardzo dużych wartościach i istotnych wpływach, które trafią bądź nie do budżetu".

- Jeżeli pójdziemy w tym skrajnym scenariuszu, że realizujemy absolutnie wszystkie obietnice wyborcze, a jednocześnie rezygnujemy z pewnych wpływów, to będzie deficyt, bo budżet i tak jest już bardzo ambitnie skonstruowany – argumentował gość audycji.

REKLAMA

Ten rząd znajdzie środki na obietnice wyborcze

Maciej Wośko był przekonany, że rząd znajdzie finansowanie wyborczych obietnic.

- Wierzę w to, że uda się utrzymać budżet bez deficytu, mimo rezygnacji z likwidacji 30-krotności, choć jest to pewnie jednoroczna przygoda. (…). Rząd Mateusza Morawieckiego już niejednokrotnie pokazał, że potrafi znaleźć sposoby, które być może nie są twardymi danymi, które da się wpisać w samym budżecie, ale nagle się okazuje, że to działa. – powiedział Maciej Wośko.

Jednak dodał, że "bardzo potrzebujemy zrównoważonego budżetu na ten rok i wizerunkowo, i ekonomicznie, również ze względu na zbliżające się spowolnienie".

REKLAMA

Drugim z poruszonych w Rządach Pieniądza tematów były upadłości firm. Według GUS, w III kwartale br. ich liczba wzrosła o ponad 12 proc. Jednocześnie o ponad 2 proc. mniej powstało nowych firm. Zdaniem gości audycji jest to normalny proces w coraz bardziej nowoczesnej gospodarce, ale także w sytuacji lepszego pilnowania przez rząd finansów publicznych.


Zapraszamy do wysłuchania środowej audycji "Rządy Pieniądza"

Program prowadziła Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej