Masz kredyt w euro? Twoją ratę może obniżyć EBC
Stopy procentowe w strefie euro, które są 10-cio krotnie niższe niż w Polsce mogą zostać jeszcze bardziej obniżone. Nawet do 0,1%. EBC chce rozruszać europejską gospodarkę i osłabić walutę. A na słabszym euro również skorzystają Polacy.
2014-03-05, 15:15
Posłuchaj
Na pewno jest możliwa obniżka stóp o 10-15 punktów bazowych mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. To oznaczałoby, że podstawowa stopa w eurolandzie zjechałaby z rekordowo poziomu 0,25% do nawet 0,1%.
Spłacający kredyty zaoszczędzą, ale niewiele
Dla osób zadłużonych w europejskiej walucie oznaczałoby to nieco niższe raty. Ale niewiele, bo taka obniżka dla osoby spłacającej comiesięczne ratę na poziomie 300 euro pozwalałaby zaoszczędzić około 5 euro.
Dodatkową korzyścią byłoby umocnienie złotego w stosunku do euro. Bo właśnie ze zbyt silnym euro musi teraz walczyć kierowany przez Mario Draghi’ego Europejski Bank Centralny. - Jednym z ciekawszych zjawisk ostatnich dwóch lat jest fakt, że kurs euro do dolara trzyma się stabilnie i nawet rośnie, mimo że amerykańska gospodarka ma się dużo lepiej, niż europejska - tłumaczy gość Polskiego Radia 24.
As w rękawie Mario Draghi’ego
Obniżka stóp nie jest jednak przesądzona. EBC ma jeszcze w rękawie asa - program skupu obligacji. Wcześniej takie rozwiązanie stosował amerykański FED, a także banki centralne Japonii, czy Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Europejski Bank Centralny zacząłby skupować obligacje oparte o dochody z kredytów korporacyjnych wyjaśnia Ignacy Morawski. - Banki mogłyby wtedy udzielać więcej kredytów firmom. Tylko to mogłoby rozruszać europejską gospodarkę - tłumaczy.
Na tym również skorzystaliby zadłużeni w europejskiej walucie, której kurs powinien spaść. EBC stosując inne środki osiągnąłby ten sam cel, czyli osłabienie euro.
W Polsce stopy pójdą w górę. Ale nieprędko
Na niższe nie raty nie mogą już jednak liczyć osoby, które wzięły kredyty w złotych. Analitycy są zgodni co do tego, że stopy w Polsce będą rosły. Nie w marcu, czy kwietniu, a nawet czerwcu. Ale w tym roku czeka nas przynajmniej jedna podwyżka oceniają. Dziś podstawowa stopa NBP wynosi 2,5%
- Pierwsza podwyżka o 0,25 pkt. proc. nastąpi w listopadzie. I następna w przeciągu kolejnych miesięcy - prognozuje główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Według Ignacego Morawskiego podstawowa stopa procentowa za rok, czyli w marcu 2015 roku wyniesie 3%. A to zauważą zarówno zadłużeni, jak i oszczędzający.
REKLAMA
Oprocentowanie lokat w górę za rok
Na rocznej lokacie, której oprocentowanie wynosi dziś przeciętnie 3%, za rok zarobimy już 4% mówi gość Polskiego Radia 24. Przyczynią się do tego wzrost stóp procentowych, jak i samo zapotrzebowanie banków na kapitał. Uruchomienie inwestycji rozrusza rynek kredytów, a żeby mieć z czego pożyczać bankowcy będą musieli pozyskać dodatkowe depozyty.
Dlatego lokując teraz pieniądze na okres 2-3 lat warto się zastanowić, czy ta inwestycja na pewno przyniesie zysk. Tym bardziej, że za rok oprocentowanie będzie zdecydowanie atrakcyjniejsze. Może się okazać, że lwią część zarobku pożre inflacja i podatek. A zrywając wcześniej lokatę dodatkowo można stracić część odsetek.
Krzysztof Rzyman, abo
REKLAMA