Raport: kto kradnie lub oszukuje w polskich firmach
Jak wynika z raportu firmy PWC, dotyczącego przestępczości gospodarczej, nadal jednym z największych problemów polskich firm są nieuczciwi pracownicy. I to ci, którzy po prostu okradają przedsiębiorstwo jak i ci, którzy oszukują jego klientów, lub posługują się przestępczymi metodami w zdobyciu kontraktów.
2014-03-16, 09:34
Posłuchaj
Potwierdza to raport przygotowany po raz szósty przez PWC, porównujący dane o przestępczości gospodarczej w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Najczęściej kradną i ustawiają przetargi
Dokładnie 46 proc. polskich przedsiębiorców w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą przestępstw gospodarczych
Najczęściej polscy przedsiębiorcy doświadczają kradzieży majątku firmy, ustawiania przetargów oraz korupcji - informuje Marcin Klimczak z PWC.
Te dwa przestępstwa najczęściej wskazywali przedsiębiorcy z Polski / odpowiednio 72 i 33 procent/, ich koledzy na świecie co prawda także uznawali kradzieże za najpowszechniejsze z nadużyć, ale było to 69 procent wskazań , a ustawiane przetargi były zmorą 29 procent firm na świecie.
REKLAMA
Pracownicy-przestępcy: pracownicy, menadżerowie
Kim są ludzie dokonujący przestępstw gospodarczych – to przede wszystkim – 56 procent pracownicy okradanych firm., a za 50 procent nadużyć odpowiada kadra menedżerska . Przestępcą jest najczęściej mężczyzna , ma wyższe wykształcenie i spory staż pracy, bo powyżej 10 lat.
O wykryciu przestępstwa decyduje audyt i …przypadek
Z zestawienia danych kolejnych raportów wynika , że zwiększyła się liczba przestępstw, ale także poprawiła się ich wykrywalność.
Ponad połowę popełnionych wykroczeń – 52 procent, udało się wykryć przy przeprowadzaniu rutynowych czynności kontrolnych, a dokładniej w ramach audytu wewnętrznego oraz systemów raportowania o podejrzanych transakcjach.
Jednak jak wynika z badania PWC 42 procent nadużyć w Polsce wykryto poza kontrolą zarządów firm, przez przypadek, na świecie tylko 22 procent przestępstw wykrywanych jest poza kontrolą zarządu.
REKLAMA
Polacy nie lubią donosić
Polskie firmy zdecydowanie nie doceniają stosowanych powszechnie na świecie narzędzi kultury korporacyjnej, takich jak systemy anonimowego informowania. Dzięki nim wykryto w Polsce tylko 6 procent nadużyć, podczas gdy na świecie aż 23 procent.
Nieuczciwy pracownik – na ogół do zwolnienia
Polscy przedsiębiorcy dosyć niechętnie ujawniają fakt, że ich firma padła ofiarą przestępstwa. Najczęściej wyciąganą konsekwencją wobec sprawcy nadużycia jest zwolnienie z pracy – tę karę zastosowało 75 procent naszych przedsiębiorców, na świecie 79 procent.
Kolejną sankcją jest poinformowanie organów ścigania / 63 procent / i wszczęcie postępowania cywilnego /46 procent/.
W 13 proc. sprawca przestępstwa nie poniósł kary
Interesujący może być fakt, że aż 13 procent firm, które ucierpiały ze w wyniku nadużyć spowodowanych przez swojego pracownika nie wyciągnęło wobec niego żadnych konsekwencji.
REKLAMA
Branże najbardziej narażone: finanse, handel, telekomunikacja
Branże , w których w ostatnich dwóch latach odnotowano najwięcej przestępstw gospodarczych to w ujęciu globalnym : usługi finansowe, handel detaliczny, telekomunikacja, sektor publiczny , turystyczny i, przetwórczy i ubezpieczeniowy.
Polskie firmy ponoszą olbrzymie straty
Straty, jakie z tego tytułu ponoszą polskie przedsiębiorstwa, są ogromne – ocenia Katarzyna Kreft z PWC. – Co czwarta polska spółka odnotowała stratę w wysokości do 3 mln złotych, co piąta do 15 mln zł. Analitycy porównali Polskę z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej i porównanie to wypada dla Polski źle.
- Niestety, w Polsce ta skala przestępczości gospodarczej jest wyższa zarówno w porównaniu do badań globalnych, jak i do tego co dzieje się w naszym regionie – mówi Marcin Klimczak.
Więcej wykrytych przestępstw w firmach, bo kryzys…
Podsumowując wyniki tego raportu Marcin Klimczak z PWC ocenił, że „tak dynamiczny wzrost liczny nadużyć gospodarczych w Polsce jest wypadkowa kilku przyczyn.
REKLAMA
Z jednej strony przedsiębiorcy wyciągnęli wnioski ze spowolnienia gospodarczego i uważniej przyglądają się każdej wydanej złotówce, a co za tym idzie częściej wykrywają i ujawniają nadużycia.
Marcin Klimczak podpowiada, co należy robić by ograniczyć przestępczość gospodarczą w firmach: - Sami przedsiębiorcy powinni przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy mają odpowiednie mechanizmy w firmie, które są w stanie zapobiegać przestępstwom gospodarczym. Np. systemy zarządzania ryzykiem nadużyć, systemy informowania anonimowego o nadużyciach.
Elżbieta Mamos
REKLAMA