Grecja: porozumienie techniczne z wierzycielami, spotkanie eurogrupy w piątek
Grecja i wierzyciele osiągnęli "porozumienie na szczeblu technicznym" co do nowej pożyczki. Poinformowała o tym we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej Annika Breidthardt. Ustalenia przedstawicieli greckich władz i wierzycieli muszą jeszcze przypieczętować ministrowie finansów strefy euro, a potem kilka parlamentów narodowych. Spotkanie eurogrupy w tej sprawie odbędzie się w piątek.
2015-08-12, 18:20
Posłuchaj
Jest porozumienie między Grecją a wierzycielami - z Aten Beata Kukiel-Vraila (IAR)
Dodaj do playlisty
W środę rzeczniczka KE ds. finansowych Annika Breidthardt poinformowała, że negocjacje na szczeblu technicznym w sprawie nowego wsparcia dla Grecji zostały zakończone po wyjaśnieniu we wtorek ostatnich szczegółów porozumienia.
- Wczoraj uzgodniliśmy techniczne porozumienie między instytucjami a władzami Grecji na podstawie dokumentu szczytu euro z 13 lipca (...) Wszystkie ostatnie szczegóły zostały wyjaśnione. Tekst memorandum został wysłany do krajów członkowskich wczoraj wieczorem - powiedziała Breidthardt. Dodała, że w środę grecki rząd przedstawił parlamentowi "znacząca liczbę ustaw".
- Polityczny proces będzie kontynuowany - dodała. Jeszcze w środę po południu odbędzie się kolejna telekonferencja komitetu ds. ekonomicznych i finansowych, w skład którego wchodzą przedstawiciele ministrów finansów państw UE.
Według rzeczniczki we wtorek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał telefonicznie z "głównymi architektami porozumienia z Grecją", czyli kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em na temat politycznego sfinalizowania porozumienia z Atenami.
Spotkanie przedstawicieli eurogrupy w sprawie Grecji wyznaczono na piątek
Rzecznik eurogrupy poinformował, że do spotkania w sprawie Grecji dojdzie w Brukseli o 13.00.
Podczas spotkania ministrowie finansów państw strefy euro, zatwierdzą porozumienie w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji o wartości 85 mld euro. Może do tego dojść dopiero po przegłosowaniu przez parlament w Atenach memorandum, uzgodnionego KE, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym, reprezentującymi wierzycieli.
REKLAMA
Uruchomienie programu będzie wymagać też zgody parlamentów kilku krajów strefy euro, w tym Niemiec.
Negocjatorom zależało na wypracowaniu porozumienia przed 20 sierpnia, bo tego dnia mija termin spłaty bieżącej greckiej należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącej 3,5 mld euro. Bez międzynarodowej pomocy Grecja nie będzie w stanie spłacić tej należności.
Jeżeli do tego czasu nowy program pomocy nie zostanie uruchomiony, to możliwe jest udzielenie Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę zobowiązań wobec EBC. W lipcu Grecja dostała już na ten cel ponad 7 mld euro z wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM).
Finlandia szczegółowo przyjrzy się zawartemu porozumieniu
Finlandia zamierza w czwartek przyjrzeć się szczegółom trzeciego planu międzynarodowej pomocy dla Grecji i dopiero wtedy wypowie się w tej sprawie - oświadczył w środę fiński minister finansów Alexander Stubb.
- Nie zamierzamy po prostu poprzeć oświadczenia, według którego porozumienie zostało zawarte. Zamierzamy przyjrzeć się szczegółom - powiedział Stubb pytany przez agencję AFP w Helsinkach.
Prawdopodobnie Finlandia i tak zgodzi się na pomoc
Choć Finlandia tradycyjne należy do krajów mniej sprzyjających Grecji, to prawdopodobnie jednak zgodzi się na porozumienie zawarte w Brukseli. Eurosceptyczna partia Finowie początkowo sprzeciwiała się sięganiu po fińskie pieniądze w przypadku pakietów ratunkowych dla krajów strefy euro, które popadły w kłopoty, ale znacznie złagodziła stanowisko od wejścia w maju do rządu.
Szef tej formacji, minister spraw zagranicznych Timo Soini wyjaśniał w sobotę agencji Bloomberg, że jego ugrupowanie nie ma innego wyjścia, niż przyłączyć się do pomocy dla Aten, ponieważ w przeciwnym razie Finowie mogliby przyczynić się do rozpadu koalicji i być "zastąpieni" w rządzie przez inną partię.
Cele greckiej gospodarki
Podczas trwających prawie dobę rozmów Grecji z wierzycielami obie strony ustaliły niektóre cele, jakie grecka gospodarka ma osiągnąć w nadchodzących latach, m.in., że w 2016 r. Ateny wypracują pierwotną nadwyżkę budżetową (przed uwzględnieniem kosztów obsługi długu).
Według źródeł rządowych w Atenach w 2015 r. gospodarka grecka zanotuje deficyt na poziomie -0,25 proc. PKB, w 2016 r. wypracuje już pierwotną nadwyżkę budżetową (przed uwzględnieniem kosztów obsługi długu) w wysokości 0,5 proc. PKB, 1,75 proc. PKB w 2017 r. oraz 3,5 proc. PKB w 2018 r.
Jak pisze agencja Reutera, jednym z kluczowych punktów negocjacji było to, jak poradzić sobie z pożyczkami niespłaconymi w terminie (NPL). Ateny chciały utworzenia "złego banku" (bad bank), który miałby przejąć problematyczne kredyty. Nie jest jasne, jak została rozwiązana ta kwestia.
Punkty sporne
Punktem spornym był też sposób utworzenia funduszu, do którego Ateny przekażą majątek wart do 50 mld euro z przeznaczeniem do prywatyzacji. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia lub korzystnego nim zarządzania mają trafić na spłatę długu i rekapitalizację banków.
Obie strony zgodziły się też na deregulację greckiego rynku gazowego - powiedziały źródła w resorcie finansów, cytowane przez Reutera.
Rozmowy w sprawie trzeciego pakietu pomocowego, który ma uchronić Grecję przed bankructwem i przed wyjściem ze strefy euro, rozpoczęły się 20 lipca. Tydzień wcześniej przywódcy państw strefy euro podczas szczytu w Brukseli porozumieli się co do rygorystycznych warunków wznowienia z Grecją negocjacji.
Byli ambasadorowie Polski w Grecji: reformy są nieuniknione.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA