Polska centrum finansowym Europy?
Financial Times pisze o naszych planach. Polska chce przyciągnąć londyńskie instytucje finansowe, planujące opuścić Wielką Brytanię wraz z Brexitem.
2016-08-30, 12:19
Posłuchaj
W czwartek cykl spotkań w tej sprawie przeprowadzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Nie jest to misja z cyklu mission impossible, ale konkurencja będzie bardzo duża - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.
Potrzebne są duże zachęty
- Przez wiele lat pracowałem w miastach, które są alternatywnymi centrami finansowymi dla Londynu, czyli w Dublinie i w Wiedniu. Do nas nie będzie łatwo ściągnąć inwestorów. Można się strarać o działania wspierające back officowe. Trzeba dać duże zachety. Daublin ściągnął inwestorów, z powodu języka angielskiego, ale nie bez znaczaniu były bardzo wysokie ulgi podatkowe. Wiedeń to zaś centrum Europy, tradycyjne miejsce, gdzie skupia się społeczność międzynarodowa – wyjasnia gość.
Posłuchaj
Polska oferuje granty na szkolenia dla nowych pracowników oraz programy uniwersyteckie, rozwijające wymagane przez zagraniczne banki finansowe i informatyczne zdolności absolwentów.
Kto przyjedzie do Polski?
Ignacy Morawski ekonomista Instytutu WISE Europa uważa, że głównych graczy nie ściągniemy, ale mniejszych - tak.
REKLAMA
- Mamy szansę zawalczyć na tym polu, na którym już jesteśmy mocni, czyli back office, obsługa tranzakcji. Wątpie czy uda nam się ściągnąć departamenty decyzyjne czy strategiczne. Mamy bardzo obecnie złą prasę na zachodzie, a żeby ściągnąć inwestprów musimy być krajem przewidywalnym. Nawet jeśli zła prasa jest w niektórych obszarach pszeszadzona, to przewidywalność Polski pozostawia wiele do życzenia – podkreśla rozmówca.
Posłuchaj
Stawiać na mocne strony
Marek Kłoczko wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej trzyma kciuki za ten plan, chociaż ma świadomość tego, że nie staniemy się centrum finansowym Europy z dnia na dzień.
- Premier nie deklaruje, że ściągnie tu centrale banków, departamenty decyzyjne, czy strategoczne, tylko właśnie te back officowe. Nadal też nie wiadomo, co w praktyce dla biznesu będzie oznaczał Brexit – podkreśla ekspert.
Posłuchaj
Mariusz Adamiak zwraca jeszcze uwagę na naszą przewagę, jeśli chodzi o koszty pracy, a Marek Kłoczko podkreśla coraz większa liczbę studentów z zagranicy studiujących na naszych uczelniach.
REKLAMA
- Rentowność działalności finansowej mocno spadła, więc część biznesów może poszukiwać niższych kosztów. Szanse Warszawy zatem rosną – mówi dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim.
Posłuchaj
Jak pisze FT Morawiecki spotka się z kierownictwem m.in. Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank i Credit Suisse.
Dziennik przypomina, że w szranki o pozyskanie bankierów stają także Paryż, Frankfurt, Amsterdam i Dublin.
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA
REKLAMA