Energetyka odnawialna w szkolnej klasie
W Siedlcach startuje nowy kierunek kształcenia techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Inauguracja w poniedziałek 4 września. W nowej klasie naukę rozpocznie 30 uczniów.
2017-09-01, 18:02
Posłuchaj
Jak mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE Energii Odnawialnej, utworzenie nowego kierunku wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny odnawialnych źródeł energii.
- Obecnie w Polsce energetyka odnawialna rozwija się stosunkowo szybko, a kompetencje na rynku pracy nie są na tyle rozwinięte, by poszukiwać wykształconych pracowników, którzy w tym segmencie energetyki będą mogli na przykład instalować panele fotowoltaiczne na dachach i je serwisować - zwrócił uwagę Sekściński.
W szkolnych klasach kotły i pompy
Spółka z Grupy PGE wyposażyła pracownie w specjalistyczny sprzęt. Znajdują się w nich kocioł na biomasę i kolektor słoneczny z zasobnikiem na wodę. W pracowniach jest też pompa ciepła, wodorowe ogniwo paliwowe, sprzęty do realizacji eksperymentów z zakresu termodynamiki, czy inne zestawy i modele edukacyjne.
- To są elementy wyposażenia, które pozwolą ucznią nabyć wiedzę praktyczną o tym, jak te urządzenia energetyki odnawialnej pracują - mówił Arkadiusz Sekściński.
REKLAMA
A chętnych do nauki - dużo
Gość Polskiego Radia 24 dodał, że zainteresowanie nowymi klasami było duże, a chętnych było więcej niż miejsc. Podkreślił przy tym, że koszt wyposażenia pracowni OZE jest nieporównywalnie mniejszy niż późniejsze koszty luki pokoleniowej i braku odpowiednio wykształconych pracowników na rynku. Arkadiusz Sekściński przyznał jednak, że jest dobrej myśli jeżeli chodzi o rozwój młodych ludzi w tej branży i wyraził nadzieję, że takie klasy zaczną powstawać również w innych miejscach w Polsce.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica to od lat najlepsza siedlecka szkoła zawodowa, zajmująca w rankingach wysokie miejsca na Mazowszu.
Absolwenci popularnego "elektryka" zyskają dyplom w zakresie montażu i eksploatacji systemów energetyki odnawialnej, wodnej, słonecznej, wiatrowej i biomasowej. Zyskają też uprawnienia do podłączania, testowania i kontroli tego typu u odbiorców.
PR24, Sylwia Zadrożna, md
REKLAMA