X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Strefa Schengen: bez ręcznego stemplowania paszportów. Wszystko elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 15:27
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej zaaprobowali elektroniczny system kontroli wjazdu i wyjazdu do strefy Schengen. Ma to zapewnić krótszy czas przekraczania granic, łatwiejsze wykrywanie nadużyć oraz zastąpić stemplowanie paszportów.
Strefa Schengen: Ma być sprawniej, szybciej i bezpieczniej
Strefa Schengen: Ma być sprawniej, szybciej i bezpieczniejFoto: PIXABAY

System będzie rejestrował dane o wjeździe, wyjeździe i niewpuszczeniu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają zewnętrzne granice strefy Schengen. Ma pomóc zmniejszyć opóźnienia w odprawie granicznej i podnieść jej sprawność. Stanie się to dzięki automatycznemu obliczaniu dozwolonego pobytu każdego podróżnego.

Wzmocnienie bezpieczeństwa

System będzie odnotowywał imię i nazwisko, dokument podróży, odciski palców, obraz twarzy oraz datę i miejsce wjazdu na obszar Schengen, a później wyjazdu. Rejestracja dotyczyć będzie zarówno obywateli państw potrzebujących wizy wjazdowej do UE, jak i tych wyłączonych z obowiązku wizowego, przekraczających zewnętrzne granice strefy Schengen. Ma to wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem dzięki udostępnieniu organom ścigania rejestrów historii podróży.

Bez ręcznego wbijania stempla

Nowe rozwiązania zastąpią obecny system ręcznego stemplowania paszportów, który jest czasochłonny, nie dostarcza wiarygodnych danych dotyczących przekraczania granicy i nie umożliwia wykrywania osób nielegalnie przedłużających pobyt.

Rada i Parlament Europejski muszą jeszcze podpisać przyjęte rozporządzenie.

PAP/Akkal/NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE uszczelnia granice strefy Schengen, odprawy będą dłuższe

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 07:35
Unia Europejska uszczelnia granice Strefy Schengen. Od piątku wszystkie osoby przekraczające zewnętrzne granice Unii Europejskiej muszą się spodziewać bardziej wnikliwych odpraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec strefy Schengen? "Jest obawa przed migracją"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 11:11
Grupa krajów chce zaostrzenia reguł w strefie Schengen i przyzwolenia na przywrócenie dłuższych kontroli granicznych. Austria, Dania, Niemcy, Francja i Norwegia przygotowały wspólny dokument, który został zaprezentowany na posiedzeniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli. Pod znakiem zapytania może znowu stanąć przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie, bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości na granicach. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z układem z Schengen?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:00
Podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu układ o ruchu granicznym jest jednym z najważniejszych przykładów integracji europejskiej. Z korzyści, które z niego płyną, korzystało wielu z nas. Czy w tej kwestii szykują się duże zmiany?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepewna przyszłość strefy Schengen

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:00
Coraz bardziej niepewna staje się przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości.
rozwiń zwiń