Jak segregujemy śmieci. Kartoniki po mleku i sokach segregujemy najczęściej
Polacy wiedzą coraz więcej na temat selektywnej zbiórki po opakowaniach, ale swoje codzienne nawyki zmieniają powoli.
2017-12-05, 14:57
W najnowszym badaniu Kantar TNS przeprowadzonym na zlecenie Fundacji ProKarton, 65 proc. badanych zadeklarowało, że wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe, podczas gdy w badaniu z kwietnia 2016 r. było to 60 proc. ankietowanych.
Kartoniki po mleku i sokach segregujemy najczęściej
Najlepiej rozpoznawanym i najczęściej zbieranym selektywnie odpadem wielomateriałowym w polskich gospodarstwach domowych są kartoniki po mleku i sokach. Jednak aż 45 proc. respondentów zapytana, gdzie wyrzuca konkretne odpady po opakowaniach wielomateriałowych przyznała, że nie zwraca uwagi na kolor pojemnika.
Badani, którzy najczęściej sygnalizują znajomość zasad selektywnej zbiórki to osoby starsze oraz posiadające wykształcenie wyższe.
Prawie 1/3 badanych nie segreguje
Respondenci pytani o to, jakie odpady po opakowaniach wielomateriałowych segregują w swoich gospodarstwach domowych, na pierwszym miejscu wymienili kartoniki do płynnej żywności (40 proc.). W dalszej kolejności, jako segregowane przez siebie opakowania wielomateriałowe, wskazywali opakowanie po dezodorantach (32 proc.), saszetki po przyprawach oraz opakowania typu blister np. po szczoteczce do zębów (20 proc.). Na ostatnim miejscu pojawiły się opakowania po słodyczach, takich jak gumy do życia i batoniki (17 proc.). Wśród badanych aż 27 proc. osób przyznaje, że nie segreguje żadnego z wymienionych opakowań wielomateriałowych.
REKLAMA
Odpady wielomateriałowe zawierają cenne surowce
– Wielu Polaków wciąż nie wie lub ma wątpliwości, jak poprawnie segregować odpady wielomateriałowe. Dlaczego ta wiedza jest ważna? Ponieważ odpady wielomateriałowe zawierają w sobie wiele cennych surowców, które nie powinny w żadnym wypadku trafiać na wysypiska. Przeciwnie, powinny być starannie segregowane a następnie poddawane recyklingowi – skomentował wyniki badań Jan Jasiński, Prezes Zarządu Fundacji ProKarton, inicjatora badania.
Akkal, NRG
REKLAMA