NIK: wydawanie unijnych pieniędzy trudno uznać za zadowalające
NIK ocenił, że wydatkowanie przez Polskę unijnych środków z polityki spójności jest niezadowalające, mimo znacznej poprawy w naborach wniosków i w zawieraniu umów z beneficjentami.
2017-12-21, 11:35
Jak wynika z raportu NIK tylko w przypadku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko osiągnięto poziom wydatków, który był określony w planie działań rządu na koniec 2016 r. Zdaniem Izby postęp w wydatkowaniu funduszy UE trudno uznać za w pełni zadowalający.
Inni wydają lepiej
Polska spośród 28 państw Unii Europejskiej zajmowała w połowie 2017 roku 9. miejsce pod względem wydatkowania środków unijnych i 20. miejsce pod względem kontraktowania projektów.
Instytucje zarządzające wskazywały, że przyczynami niskiego poziomu realizacji wydatków były m.in.: opóźnienia na szczeblu krajowym w zatwierdzaniu aktów prawnych i dokumentów strategicznych, od czego zależała możliwość ogłaszania naborów, ograniczona liczba zgłoszonych projektów dobrej jakości i realizacja projektów inwestycyjnych o długim horyzoncie czasowym.
Niewielkie ryzyko utraty pieniędzy
Według NIK jednak ryzyko utraty środków UE jest obecnie niewielkie. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 sierpnia 2017 r. Polska w ramach polityki spójności ma do wydania ok. 80 mld euro i jest największym beneficjentem unijnych funduszy.
REKLAMA
PAP, ak, NRG
REKLAMA