Optymizmu coraz mniej. Żądania płacowe, brak rąk do pracy i zatory płatnicze niepokoją biznes

2018-01-31, 12:45

Optymizmu coraz mniej. Żądania płacowe, brak rąk do pracy i zatory płatnicze niepokoją biznes
Wartości wskaźników Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców znalazły się w zauważalnym trendzie spadkowym.Foto: PIXABAY

Pogłębiają się spadki wskaźników oceny bieżącego oraz przyszłego klimatu koniunktury biznesowej – pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP.

W styczniu 2018 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców miał wartość 111,5 pkt jeśli chodzi o ocenę bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 128,3 pkt w grudniu.

Trend spadkowy

Pogorszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – spadła ona ze 126,4 pkt w poprzednim miesiącu do 121,2 pkt w styczniu.

Początek 2018 r. przyniósł kontynuację – a wręcz nasilenie – tendencji zaistniałych pod koniec ubiegłego roku. Wskaźniki oceny sytuacji bieżącej i przyszłej uległy obniżeniu, którego skala była większa niż w grudniu.

Przyszłość pod znakiem zapytania

Część indeksu odnosząca się do oczekiwań na przyszłość już nie zachowuje względnej stabilności, malejąc w sposób wyraźny. Wartości wskaźników Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców znalazły się tym samym w zauważalnym trendzie spadkowym. Ocena bieżąca jest najniższa od czerwca 2017 r., podczas gdy oczekiwania na kolejne półrocze – najsłabsze od lipca minionego roku.

Umiarkowanej redukcji uległy plany inwestycyjne, jednak wciąż utrzymuje się wyraźna przewaga firm zamierzających realizować inwestycje w ciągu najbliższego półrocza. Minimalnie wzrosły natomiast plany ankietowanych przedsiębiorstw związane ze zwiększaniem poziomu zatrudnienia.

Co spędza sen z oczu?

Uczestniczące w badaniu firmy wskazywały na dotkliwy deficyt na rynku m.in. pracowników projektowych i produkcyjnych, odpływ wykwalifikowanych kadr do Europy Zachodniej oraz nasilającą się presję płacową.

Przedsiębiorcy sygnalizują ponadto nasilający się problem zatorów płatniczych. Firmy z branży budowlanej zwracają uwagę na brak 150 tys. pracowników oraz związany z tym skokowy wzrost kosztów pracy o ok. 20 proc. w ciągu roku, wzrost kosztów usług podwykonawczych o 20 proc. oraz wzrost cen materiałów o 30 proc. Poważnie wpływa to na kondycję przedsiębiorstw z branży, a równocześnie stanowi zagrożenie dla realizacji publicznych projektów inwestycji budowlanych.

Optymizmu mniej, ale nadal przeważa

Równocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż interpretacja bieżących wartości wskaźników Indeksu pozostaje mimo wszystko pozytywna, tj. wskazuje na przewagę tendencji pozytywnych nad negatywnymi.

Pracodawcy RP, Akkal, NRG

Polecane

Wróć do strony głównej