Kara za smog. Trybunał Sprawiedliwości ogłosił wyrok
Polska przegrała z Komisją Europejską spór w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Sędziowie uznali, że Polska naruszyła unijne prawo, bo nie przestrzegała dziennych i rocznych dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.
2018-02-22, 10:44
Niekorzystny wyrok nie oznacza automatycznie kar finansowych. Teraz, po ogłoszeniu wyroku, Polska będzie musiała poinformować Komisję Europejską jakie podjęła działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Trzeba działać
Jeśli Bruksela oceni, że te działania są wystarczające, wtedy nie będzie wnioskować o kary finansowe, które mogłyby nawet iść w miliardy złotych. Na przykład według NIK kara taka mogłaby wynieść 4 mld złotych.
Skargę na Polskę wniosła w 2016 roku Komisja Europejska, której zdaniem nasz kraj nie dotrzymuje wymogów unijnego prawa dotyczących stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu.
Polska niechlubnym liderem
Zdaniem KE w ciągu przynajmniej pięciu kolejnych lat dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego PM10 były przekraczane w 35 spośród 46 stref, gdzie są dokonywane pomiary jakości powietrza. W 9 strefach stale przekraczane były również dopuszczalne stężenia roczne.
REKLAMA
Wśród 50 najbardziej zagrożonych smogiem miast Europy, aż 33 znajduje się w Polsce. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w Żywcu oraz w Pszczynie.
IAR, ak, NRG
REKLAMA